statystyki

Przyjmowanie dodatkowych spraw nagrodą dla komornika

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz24.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:40
Nasila się niekorzystne zjawisko koncentracji wpływu spraw w niewielkiej grupie kancelarii,

Nasila się niekorzystne zjawisko koncentracji wpływu spraw w niewielkiej grupie kancelarii,źródło: ShutterStock

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1376 ze zm.) proponują, aby komornik spoza rewiru wybrany przez wierzyciela odmawiał wszczęcia egzekucji wówczas, gdy do jego kancelarii w poprzednim roku wpłynęło ponad 2 tysiące spraw, zaległości w załatwianiu ich przekroczyły 6 miesięcy, zaś skuteczność była niższa niż 35 proc. (dla większych kancelarii odpowiednio: 5 tys., 6 m-cy i 40 proc.). Jednocześnie najmniejsze kancelarie, do których w poprzednim roku wpłynęło mniej niż 2 tysiące spraw, mogłyby przyjmować sprawy z wyboru bez względu na zaległości i efektywność egzekucji.

Propozycje posłów skrytykowała Naczelna Rada Adwokacka, zarzucając im, że dyskryminują większe kancelarie prawnicze i są sprzeczne z podejmowanymi do tej pory przez ustawodawcę działaniami dotyczącymi deregulacji zawodów prawniczych. Przypomniała, że zmiany w ustawach korporacyjnych miały urynkowić usługi prawnicze i były podejmowane w myśl zasady swobody działalności gospodarczej. A skoro wolny rynek jest zdolny do samoregulacji, to wierzyciele nie będą kierowali spraw tam, gdzie obsługa ich nie zadowoliła.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek podkreśla jednak, że komornicy nie są przedsiębiorcami, których działanie opiera się na zasadach wolnorynkowych.

– Nasila się niekorzystne zjawisko koncentracji wpływu spraw w niewielkiej grupie kancelarii, które może prowadzić do monopolizacji rynku i likwidacji wielu kancelarii. Dziś nieco ponad sto kancelarii na 1300 koncentruje w swoich rękach już ponad 52 proc. ogólnego wpływu, czyli ponad 2,5 mln spraw – dodaje.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Roberto(2014-09-24 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Wracamy do PRLu.!! centralne sterowanie i rozdzielanie.. wierzyciele powinni mieć prawo sami decydować komu powierzają swoje sprawy. Te kryteria to jakiś absurd. Traktują nas jak idiotów

  Odpowiedz
 • OLO(2014-09-24 16:42) Zgłoś naruszenie 00

  4. Czy któryś z Panów polityków zastanowił się, ze zmniejszenie liczby spraw dla dużych kancelarii to zwolnienia ludzi! Małe kancelarie pewnie nie będą zatrudniać, a duże będą zwalniać!

  Odpowiedz
 • Realista(2014-09-24 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  Gratuluję, tak być powinno, jeszcze dopłaty od każdej firmy, dla komornika co ma mało spraw. Proponuję jakiś ekstra podatek! Panowie posłowie wstydu oszczędźcie.. do zobaczenia na wyborach!

  Odpowiedz
 • Kamil Bednarek(2014-09-25 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  Nie no .. znów coś grzebią i znów nazmieniają, znów będzie bałagan i nie będzie można z nikim dojść do ładu bo mi przyślą jakiegoś nasłanego komora, który ma za mało roboty i trzeba mu pomóc! TO nie ROSJA! Putyny!!

  Odpowiedz
 • Malcolm(2014-09-24 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  bezbrzeżną głupotą jest wiara w samouzdrawiającą moc rynku. jej efekty widać na każdym kroku.. pogłębiające się bezrobocie i dysproporcje w zarobkach, krachy na giełdach, bankructwa państw, banki w które trzeba pompować kasę...

  Odpowiedz
 • bobi(2014-09-24 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Naczelna Rada Adwokacka to niech lepiej się zajmie swoim samorządem, a nie ingeruje w nie swoje sprawy. Nie może być tak, że komornik sądowy kieruje się jedynie uwarunkowaniami wolnorynkowymi. Poza tym ciekawe jest, dlaczego to właśnie adwokatom zależy właśnie na tym, aby nic w tym temacie się nie zmieniło. Chciałbym się mylić ale obawiam się, że jest to spowodowane tym, że duże kancelarie adwokackie chcą w ten sposób nabijać sobie interes.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane