statystyki

Menedżer będący świadkiem w niektórych sytuacjach może ustanowić pełnomocnika

autor: Mateusz Jan Stańczyk16.09.2014, 08:20; Aktualizacja: 16.09.2014, 08:22
prawo, sąd

prawo, sądźródło: ShutterStock

Jestem członkiem zarządu spółki. Zostałem wezwany w charakterze świadka w sprawie karnej skierowanej przeciwko mojemu podwładnemu, oskarżonemu o wręczenie korzyści majątkowej urzędnikowi prowadzącemu postępowanie przetargowe. Czy mogę ustanowić pełnomocnika procesowego?

Prawo w określonych sytuacjach dopuszcza taką możliwość. Składanie wyjaśnień przez świadka w postępowaniu karnym może być stresującym doznaniem, w szczególności dla osób, które występują w tym charakterze po raz pierwszy. Organy ścigania, sąd oraz inni uczestnicy postępowania karnego dążą przede wszystkim do ustalenia faktów. Świadek zatem często staje przed ogniem krzyżowym pytań powodujących dyskomfort. Dyskomfortu tego nie zmniejsza szum informacyjny wynikający z licznych pouczeń o prawach i obowiązkach oraz odpowiedzialności karnej za prawdziwość zeznań. Pomocna za to może być obecność profesjonalisty, który na bieżąco wyjaśni świadkowi jego sytuację.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane