Pułkownik Krzysztof Polkowski, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, wygrał proces przeciwko Ministerstwu Obrony Narodowej, dotyczący nieprawdziwych informacji w raporcie z likwidacji WSI – tzw. raporcie Macierewicza.



Pułkownik Krzysztof Polkowski, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, wygrał proces przeciwko Ministerstwu Obrony Narodowej, dotyczący nieprawdziwych informacji w raporcie z likwidacji WSI – tzw. raporcie Macierewicza.

Krzysztof Polkowski został pomówiony w raporcie o nielegalne działania oraz został przedstawiony w negatywny sposób, w szczególności w zakresie swojej lojalności wobec państwa polskiego.
Podstawowym problemem postępowania sądowego był brak dowodów, których większość wciąż posiada klauzulę niejawności. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, iż to Ministerstwo Obrony Narodowej jako pomawiający musi dostarczyć materiału dowodowego na potwierdzenie twierdzeń. Istotnym w sprawie płk. Polkowskiego jest również fakt, że jego weryfikacja przebiegła z rażącym naruszeniem tzw. ustawy likwidującej WSI. Nigdy nie otrzymał on decyzji o negatywnym zakończeniu weryfikacji, a Komisja Weryfikacyjna nie dała mu możliwości obrony i odniesienia się do zarzutów, które, jak się okazało, były bezpodstawne i oszczercze. Teraz płk. Polkowski oczekuje przeprosin w „Gazecie Wyborczej” oraz „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Problemy płk. Polkowskiego, byłego szefa Centrum Bezpieczeństwa Teleinformatycznego WSI, jednak się nie zakończyły. Na początku roku został wybrany na stałego doradcę sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Do dziś jednak nie uzyskał koniecznego dla sprawowania tej funkcji poświadczenia bezpieczeństwa, które w tym przypadku musi wydać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Mamy nadzieję, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynie na ocenę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie poświadczenia bezpieczeństwa, gdyż pokazuje, że płk. Krzysztof Polkowski godnie służył polskiemu interesowi, a wszelkie pomówienia na jego temat są bezpodstawne – mówi mec. Jacek Świeca, partner zarządzający Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy”, która reprezentowała pułkownika w sporze z resortem. W II instancji sprawę prowadziła adwokat Monika Buchlińska.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 4 września 2014 r., sygnatura akt I ACa 253/14

ESZA