statystyki

Skrócenie okresów przechowywania akt komorniczych obniży koszty

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz29.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 29.08.2014, 10:12
Komornicy wskazują też na brak w rozporządzeniu definicji „sprawy o egzekucję z nieruchomości”

Komornicy wskazują też na brak w rozporządzeniu definicji „sprawy o egzekucję z nieruchomości”źródło: ShutterStock

Okresy przechowywania akt spraw komorniczych wskazane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 7 października 2011 r (Dz.U. nr 226, poz. 1366) są za długie, nie mają uzasadnienia i generują nadmierne koszty. Dlatego należy skrócić przede wszystkim najdłuższe z 15 do 10 lat, dotyczące materiałów archiwalnych określonych kategorią A. Tym bardziej, że dokumentacja kategorii B przechowywana jest tylko przez 5 lat. Takie stanowisko zajęła Krajowa Rada Komornicza w związku z podjęciem przez resort sprawiedliwości prac zmierzających do nowelizacji rozporządzenia.

Teraz komornik przekazuje akta Krajowej Radzie Komorniczej najpóźniej w ciągu trzech lat od zakończenia postępowania. Po upływie okresu przechowywania dokumentacja kategorii A (sprawy o egzekucję z nieruchomości, z udziałem skarbu państwa, uznane przez komornika za mające wyjątkowe znaczenie itp.) przekazywana jest do archiwum państwowego, a kategorii B (pozostałe sprawy) – zniszczona.

– Dokumenty zaliczane do kategorii B po okresie przechowywania przez komorników sądowych powinny być przekazywane do zniszczenia zamiast do składnicy Krajowej Rady Komorniczej. Te zaliczane do kategorii A powinny zaś trafiać wprost do archiwów państwowych – proponuje Rafał Fronczek, prezes KRK.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • MM(2014-08-29 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rafale Fronczek Szefie KRK, zanim zniszczysz Pan akta 281/97 naprzód odpowiedz publicznie jak śp. komornik Danuta Węgrzynek Korpała naliczyła kwotę 1.145,68 zł. oraz 3.440,06.

    Odpowiedz
  • tr(2016-09-21 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    A budynki archiwów państwowych oczywiście są z gumy i pomieszczą wszystko:/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane