statystyki

Zamówienia publiczne: Mniej formalności to mniejsza przejrzystość

autor: Sławomir Wikariak11.08.2014, 16:00
umowa-zgoda

Eksperci zwracają uwagę, że dla wielu firm zlecenia poniżej progu bagatelności zwyczajnie zniknęły z pola widzenia.źródło: ShutterStock

Można już zmierzyć pierwsze efekty podniesienia progu bagatelności w przetargach. Liczba udzielonych zamówień spadła o 22 proc., lecz ich wartość już o mniej niż 10 proc.

Od 16 kwietnia 2014 r. obowiązują dużo wyższe niż wcześniej progi, do których nie trzeba stosować przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.). Przed tą datą przetargi należało ogłaszać już po przekroczeniu kwoty 14 tys. euro. Teraz zaś próg bagatelności wynosi 30 tys. euro. Przetargu nie trzeba organizować, gdy wartość zamówienia zostanie oszacowana nawet na 126 747 zł. Ponieważ chodzi o kwotę netto, to w praktyce wydać można jeszcze więcej, bo ok. 155 898 zł.

Mniej ogłoszeń

Poprosiliśmy Urząd Zamówień Publicznych o przygotowanie zestawienia dotyczącego rynku zamówień publicznych za czerwiec tego i zeszłego roku. W ten sposób możemy przeanalizować, o ile zmniejszył się rynek zamówień udzielanych zgodnie z procedurami zamówieniowymi. Jeśli chodzi o liczbę udzielonych zamówień, spadek wyniósł ok. 22 proc. Podobny wskaźnik dotyczy ogłaszanych zamówień. Jednak gdy spojrzymy na ich wartość, to rynek skurczył się o mniej niż 10 proc.

Z kolei serwis Zamówienia 2.0 na zlecenie pisma „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce” przeanalizował dane za II kwartał tego i minionego roku. Okazuje się, że liczba postępowań spadła o 10 proc., podczas gdy na etapie prac legislacyjnych szacowano, że będzie to 25 proc.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane