statystyki

Jak dostać mieszkanie po spółdzielcy

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk29.07.2014, 07:33; Aktualizacja: 29.07.2014, 10:09
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalneźródło: ShutterStock

Odziedziczyć można tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Małżonkowie lub dzieci mieszkające z rodzicami nie tracą jednak po ich śmierci prawa do mieszkania lokatorskiego

Moja matka, z którą mieszkałam w spółdzielczym lokatorskim mieszkaniu, zmarła. Nie byłam członkiem spółdzielni. Czy w takim razie dziedziczę to mieszkanie?

Nikt pani z tego mieszkania nie wyrzuci, niemniej nie dziedziczy go pani. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest bowiem niezbywalne. Tym samym nie przechodzi na spadkobierców. Dziedziczeniu – na zasadach ogólnych – podlega tylko wkład mieszkaniowy. Zasadą jest, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa, czyli w tym wypadku wygasło w momencie śmierci pani mamy. Spółdzielnia zaś – zgodnie z postanowieniami jej statutu – stała się zobowiązana do zwrotu osobie uprawnionej, czyli pani, wniesionego przez mamę wkładu mieszkaniowego. Dlatego nabywa pani z tytułu dziedziczenia tylko prawo do zwrotu wkładu mieszkaniowego, zaś mamy lokatorskie prawo do lokalu bezpo- wrotnie wygasło. Jednak, skoro mieszkały panie razem, to nabyła pani również roszczenie o przyjęcie do spółdzielni, tzn. o zawarcie z panią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Nie jest to jednak równoznaczne z dziedziczeniem lokatorskiego prawa mamy. To prawo, które powstanie z chwilą przyjęcia pani do spółdzielni, będzie bowiem nowym, pani lokatorskim prawem do lokalu.

Podstawa prawna

Art. 9 ust. 3, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane