statystyki

Administrator danych nie będzie szpiegiem GIODO

autor: Sławomir Wikariak24.07.2014, 07:52; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:41

Taką deklarację na spotkaniu z przedsiębiorcami złożył dr Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który właśnie trafiła do laski marszałkowskiej, ma zdjąć z przedsiębiorców wiele obowiązków związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Po pierwsze nie będą musieli rejestrować zbiorów danych u GIODO, po drugie nie będą – przynajmniej w wielu przypadkach – podlegać jego kontroli. Właściciele firm będą jednak musieli powołać administratora bezpieczeństwa informacji (ABI). Jego umiejscowienie i rola budzą wątpliwości. Z jednej strony płacić będzie mu sam przedsiębiorca, z drugiej może być postrzegany jako przedstawiciel GIODO. Dlatego też na zorganizowanym przez firmę Iron Mountain spotkaniu przedsiębiorców z dr. Wojciechem Wiewiórowskim nie brakowało pytań o potencjalny konflikt interesów.

– Nie ma takiego konfliktu. Nie chciałbym mieć swoich przedstawicieli w firmach. Jedynym sposobem na zagwarantowanie mojej niezależności jest brak powiązań z ABI – przekonywał GIODO. Jako przykład, który sprawdza się w praktyce, wskazał pełnomocników ochrony informacji niejawnych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane