statystyki

W jaki sposób można rozwieść się najszybciej, a w jaki najkorzystniej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz24.07.2014, 07:43; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:34
Alimenty sąd przyznaje wyłącznie na żądanie jednego z małżonków, nigdy nie robi tego z urzędu

Alimenty sąd przyznaje wyłącznie na żądanie jednego z małżonków, nigdy nie robi tego z urzęduźródło: ShutterStock

Procesy często ciągną się latami i są kosztowne. Można jednak rozstać się szybko, pod warunkiem, że obie strony tego chcą i potrafią porozumieć się przed sądem, rezygnując z wysuwania nadmiernych roszczeń

Żona wyraża zgodę na rozwód, pod warunkiem że sąd orzeknie go z wyłącznej winy męża. Jej sytuacja po rozwodzie znacznie się pogorszy, więc małżonek obawia się, że będzie chciała od niego uzyskać wysokie alimenty. Czy w razie wyłącznej winy męża sąd zobowiąże go do płacenia?

Alimenty sąd przyznaje wyłącznie na żądanie jednego z małżonków, nigdy nie robi tego z urzędu. Jeżeli jednak małżonek niewinny wystąpi z takim żądaniem i udowodni, że rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji majątkowej, to wówczas sąd przyzna mu to świadczenie. Na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego obowiązuje bowiem zasada, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, nawet wówczas gdy nie będzie się on znajdował w niedostatku. Wystarczy więc, że tylko istotnie pogorszy się jego sytuacja materialna. Aby to jednak ustalić, sąd musi każdorazowo porównać aktualną sytuację małżonka niewinnego z tym położeniem, jakie miałoby miejsce wówczas, gdyby mąż i żona kontynuowali pożycie. Niewinny nie ma jednak prawa do tego, aby żyć na takiej samej stopie jak zobowiązany do płacenia, ale powinien mieć jednak wyższy standard niż tylko umożliwiający zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb.

W dodatku przepisy w tym wypadku nie określają czasu trwania obowiązku alimentacyjnego. Wygaśnie on tylko w razie śmierci zobowiązanego lub uprawnionego w razie zawarcia nowego małżeństwa przez uprawnionego, lub w razie zmiany sytuacji majątkowej stron, np. uprawniony może stać się znacznie bogatszy niż zobowiązany. Trzeba pamiętać też o tym, że gdy sytuacja materialna obojga po rozwodzie będzie porównywalna, to sąd ma prawo uznać, że alimenty powodowi od pozwanego nie przysługują.

Dlatego przewidując, że po rozwodzie nastąpi pogorszenie sytuacji materialnej, warto domagać się, aby sąd rozpoznający sprawę ustalił winę za rozkład pożycia. Dla osoby, która ma obawy, że będzie powodziło się jej znacznie gorzej niż przed rozwodem, najkorzystniej będzie złożyć wniosek o uznanie małżonka za wyłącznie winnego. Rozstrzygnięcie w przedmiocie winy wydaje tylko sąd orzekający o rozwodzie. Orzeczenie rozwodu tylko z winy jednego małżonka oznacza, że sąd uznał go za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Jemiola(2015-05-09 08:38) Zgłoś naruszenie 51

  Wczoraj mialam rozprawe rozwodowa.Maz mial prawnika a ja bronila sie sama.Poszo bardzo szybko...bez bolesnie.

  Odpowiedz
 • Arletta Bolesta(2017-05-27 12:42) Zgłoś naruszenie 20

  Z kolei nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

  Odpowiedz
 • PRL(2017-07-19 20:38) Zgłoś naruszenie 10

  To są bujdy w niektórych miastach rozwód trwa 3 lata , nawet w Warszawie . To że miałaś pierwszą rozprawę nic nie znaczy , a w niektórych miastach to straszą że nia dadzą rozwodu . Welcome to PRL

  Odpowiedz
 • TomaszF(2015-03-10 12:19) Zgłoś naruszenie 06

  Najlepiej współpracować z jakimś specjalistą. Dobry adwokat pokieruje nas, powie jak się zachowac, kiedy powiedzieć konretne słowa, kiedy milczeć. Ja się rozwodziłem z pomocą pana Gubańskiego z Olsztyna, bardzo dobry fachowiec.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane