statystyki

Ulepszone dyscyplinarki prawników, lepszy wizerunek

autor: Ewa Maria Radlińska22.07.2014, 08:46; Aktualizacja: 22.07.2014, 08:48

Ma być szybciej i sprawniej. Tak, aby żaden adwokat czy radca prawny, który dopuścił się czynów sprzecznych ze ślubowaniem lub zasadami etyki, nie mógł już z powodzeniem spokojnie czekać na upływ terminu przedawnienia.

Ma być też stabilniej w samorządach, bo kadencje ich organów będą trwały o rok dłużej, a to ma pomóc w pełnej realizacji zamierzonych celów. W końcu ma być tak, żeby już przez długi czas nie trzeba było niczego nowelizować, choć to w modzie. Mowa oczywiście o senackim projekcie nowelizacji ustawy – Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124 ze zm.) i ustawy o radcach prawnych (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 145 ze zm.), który jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Jak wskazuje senator Piotr Zientarski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu, model postępowań dyscyplinarnych trzeba zmienić, głównie z powodu wzrostu liczby postępowań dyscyplinarnych, na którą zasadniczy wpływ ma wzrost liczby członków obu samorządów. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „w przypadku adwokatów i aplikantów adwokackich odnotowano blisko czterokrotny wzrost prowadzonych postępowań dyscyplinarnych: z 288 na koniec 2007 r. do 1.143 na koniec 2012 r. Odpowiednio w odniesieniu do radców prawnych oraz aplikantów radcowskich rok 2007 r. zamknął się liczbą 527 postępowań dyscyplinarnych, natomiast do końca 2012 r. nastąpił w tym zakresie ponad trzykrotny wzrost (1674)”.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane