statystyki

Haładyj: dobry arbitraż to szybki arbitraż

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz21.07.2014, 07:47; Aktualizacja: 21.07.2014, 08:00
Mariusz Haładyj

Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarkiźródło: Materiały Prasowe

Rozwiązania, które zakładają co najmniej dwuinstancyjne postępowanie postarbitrażowe, wydają się anachroniczne. Zwłaszcza, jeżeli przyjrzeć się zmianom, które dokonały się w innych krajach europejskich - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Głównym zadaniem zespołu, powołanego przez Ministra Gospodarki we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości, było wypracowanie propozycji kompleksowych zmian mających na celu rozwój mediacji w sprawach gospodarczych. Otworzyliśmy również dyskusję w zakresie arbitrażu, proponując zmiany w najbardziej, jak się wydaje, palących kwestiach. Intencją zespołu na tym etapie było zaproponowanie zmian w odniesieniu do zagadnień, które są kluczowe z punktu widzenia odblokowania potencjału arbitrażu i co do których istnieje konsensus poszczególnych środowisk. Skrócenie postępowań postarbitrażowych, a więc tych, które decydują, jak szybko wydany wyrok arbitrażowy znajdzie się w obrocie prawnym ze skutkami zrównanymi z wyrokami sądów powszechnych, ma tu podstawowe znaczenie.

Obecne rozwiązania, które zakładają co najmniej dwuinstancyjne postępowanie postarbitrażowe, wydają się anachroniczne. Zwłaszcza jeżeli przyjrzeć się zmianom, które dokonały się w innych krajach europejskich, oferujących uczestnikom postępowań arbitrażowych znacznie szybszy sposób do wprowadzenia tych orzeczeń do obrotu prawnego (m.in. Austria, Włochy, Francja, Szwajcaria, Belgia, Niemcy). A zależy nam również, aby przyczynić się do podniesienia konkurencyjności polskiego arbitrażu w świecie, aby nasze sądy arbitrażowe częściej były wybierane w arbitrażu międzynarodowym.

Propozycja zespołu zakłada m.in. skrócenie samego terminu na wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego – z obecnych trzech miesięcy do dwóch.

W postępowaniu o uchylenie krajowego orzeczenia arbitrażowego możliwość wniesienia skargi kasacyjnej nie ulegnie zmianie. Proponujemy natomiast skrócić samo postępowanie o jedną instancję. Analogiczna regulacja obowiązywałaby w odniesieniu do postępowań delibacyjnych: o uznanie lub stwierdzenie wykonalności orzeczenia zagranicznego sądu polubownego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane