statystyki

Klauzule abuzywne: sąd nie chce być inkwizytorem dla firm

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.07.2014, 16:00
Kto może składać pozwy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone

Kto może składać pozwy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwoloneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

SOKiK protestuje przeciwko zmianom, które miały być dla niego wybawieniem. Nie chce poszukiwać klauzul abuzywnych w umowach stosowanych przez przedsiębiorców

Chodzi o projekt założeń zmian w kodeksie postępowania cywilnego przygotowany przez resort sprawiedliwości. Ma on być remedium na problemy firm szantażowanych przez organizacje quasi-konsumenckie. Te bowiem wyszukują we wzorcach umownych stosowanych przez przedsiębiorców klauzule niedozwolone nie po to, aby chronić najsłabszych uczestników rynku, a w celu wyłudzenia od firm pieniędzy.

Przeciwko firmom


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Tomek W(2014-07-21 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Z jednej strony jest to dobra propozycja, ponieważ spora część tych stowarzyszeń to zwykli naciągacze. Ale jest też druga strona medalu... odebranie prawa składania pozwów przez konsumentów, a to przecież o ich dobro chodzi, prawda?
    Niestety Polacy to "złodzieje" i jest to bolesna prawda. Wiadomo, nie wszyscy, ale gdyby sklepy internetowe same z siebie dbały o swoje regulaminy byłoby znacznie prościej. Są specjalne wyszukiwarki klauzul niedozwolonych, firmy prawnicze, serwisy, które się tym zajmują, ale niestety, większość sklepów czeka na pozew, a wtedy już jest a późno.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane