statystyki

Spadki: Komornik spisze inwentarz, jeśli wykaz jest nierzetelny

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz15.07.2014, 07:49; Aktualizacja: 15.07.2014, 09:42

Resort sprawiedliwości chce zapewnić spadkobiercom ochronę przed rujnującymi długami spadkowymi i skończyć z fikcją prostego przyjęcia schedy. Zaproponował, aby brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku był jednoznaczny z przyjęciem go z dobrodziejstwem inwentarza, a nie – jak to ma miejsce obecnie – z prostym przyjęciem, z którym łączy się nieograniczona odpowiedzialność za długi zmarłego

Przy takiej zmianie istotne będzie jednak rzetelne ustalenie stanu schedy. Ma temu służyć instytucja wykazu inwentarza, sporządzanego prywatnie przez spadkobierców. Funkcjonowałaby ona obok obecnie wykonywanego odpłatnie przez komornika spisu inwentarza.

Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (wcześniej procedowanego pod nazwą – projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks cywilny, ustawy kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy prawo o notariacie), którym w czwartek zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów.

Wzór wykazu


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kuba(2014-07-15 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dobre -Tylko czy stawki komornika za zrobienie spisu nie są rażąco za wysokie ? Czy ni chodzi tu niby o dobro klienta a w rzeczywistości jest to skok kolesiow na kase.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane