statystyki

Rękojmia w zamówieniach publicznych

09.07.2014, 08:18; Aktualizacja: 09.07.2014, 08:24

Żądanie od wykonawców, by przedłużali okres zabezpieczenia ponad czas rękojmi nie znajduje odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach prawa – piszą adw. Kamila Podwapińska i adw. Agnieszka Szczęsna-Krajewska.

Powtarzającym się wielokrotnie problemem w ramach analizowania przygotowywanych przez zamawiających projektów umów w zamówieniach publicznych jest termin, do którego winno obowiązywać zabezpieczenie roszczeń z tytuł rękojmi, potocznie zwane "zabezpieczeniem usunięcia wad i usterek". Choć kwestia ta uregulowana jest wyczerpująco i jednoznacznie w przepisach ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych, (Dz. U. z 2013 roku, poz. 907 ze zm.) (dalej "ustawa"), to nadal wielu zamawiających pozostaje w reżimie przepisów obowiązujących do grudnia 2009 roku. Nowelizacją, która weszła w życie w dniu 22 grudnia 2009 roku (Dz. U. z 2009 roku, Nr 206, poz. 1591) Ustawodawca przesądził, iż "zabezpieczenie usunięcia wad i usterek" może zostać zatrzymane przez zamawiającego jedynie na czas rękojmi za wady.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane