statystyki

Skarb Państwa nie uniesie podwyżki dla biegłych

autor: Anna Krzyżanowska02.07.2014, 07:29; Aktualizacja: 04.08.2014, 11:24
Sąd

Sądźródło: ShutterStock

„Podniesienie stawek wynagrodzenia biegłych spowodowałoby istotne skutki dla finansów publicznych i dlatego nie jest możliwe w obecnej trudnej sytuacji budżetowej państwa”. Takiej odpowiedzi na interpelację posłów Anny Nemś i Józefa Lassoty udzielił Stanisław Chmielewski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pytanie związane było z pracami nad ustawą o biegłych sądowych. W projekcie mimo, że postuluje się kompleksowe uregulowanie statusu ekspertów sądowych, nie zdecydowano się na nowe regulacje dotyczących ich zarobków.

Posłowie podkreślają, że polscy biegli otrzymują zbyt niskie wynagrodzenia w porównaniu do ich kolegów z innych krajów europejskich, a stawki nie przystają do realiów rynkowych. Podnoszą także, że istnieje dość duży problem z brakiem zaangażowania w sporządzanie opinii specjalistów o rzadkich specjalnościach.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Sajgon(2014-07-02 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  No i m. in. dlatego sprawy cywilne będą się ciągnąć, nawet jeśli każda sprawa będzie nagrywana. E protokół i inne cuda wianki oraz zaklęcia MS nie pozwolą przeskoczyć znanych od lat przeszkód.

  Odpowiedz
 • ssr(2014-07-02 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem, czy wszędzie tak jest, ale u nas lista biegłych (nawet popularnych specjalności) się skurczyła ostatnio, nie ma z kogo wybierać (np. chodzi o lekarzy różnych). U nas pieniądze wydaje się nie na to, co trzeba. Mówi się, że nie ma środków, a na e-sąd, na e-protokół są. Nie ma za to na pracowników sekretariatów, na biegłych itp.

  Odpowiedz
 • wjw(2014-07-02 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  To samo dotyczy obrońców i pełnomocników z urzędu.
  Od 2002 roku stawki nie były aktualizowane bo państwo jest chytre, pazerne i woli aby w/w ponosili koszty z własnej kieszeni bo odmówić pracy nie mogą.
  Chory kraj.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane