statystyki

Ponowne wykorzystanie powinno objąć dane geodezyjne

autor: Ewa Ivanova01.07.2014, 07:56; Aktualizacja: 01.07.2014, 10:15
Obowiązujące przepisy są oceniane jako utrudniające życie wnioskodawcom

Obowiązujące przepisy są oceniane jako utrudniające życie wnioskodawcomźródło: ShutterStock

Zasady ponownego wykorzystania przez obywateli i firmy danych posiadanych przez stronę publiczną (re-use) mają być uregulowane w odrębnej ustawie. Jej założenia opracowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Celem jest implementacja dyrektywy 2013/37/UE z czerwca 2013 r. zmieniającej dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (Dz.Urz. UE L 175/1).

Zakresem ustawy mają być objęte m.in. biblioteki, archiwa i muzea. Czy będzie lepiej niż dziś? Są wątpliwości. Nowa regulacja może powielić błędy obecnej.Tak wynika z opinii organizacji społecznych skupionych w koalicji na rzecz otwartego rządu (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, Centrum Cyfrowe Projekt). Obecne regulacje dotyczące re-use zawarte są w ustawie o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.).

Kontrowersje budzi już sam sposób prowadzenia prac legislacyjnych. Chodzi o to, że resort w piśmie inicjującym konsultacje oznajmił, że nieprzedstawienie stanowiska w wyznaczonym terminie będzie oznaczało akceptację projektu. Organizacje zarzucają, że to złamanie par. 40 ust. 4 regulaminu pracy Rady Ministrów: niezajęcie stanowiska oznacza bowiem jedynie rezygnację z udziału w konsultacjach, a nie akceptację projektu. To tym bardziej zaskakujące, że właśnie w MAiC sformułowano „Siedem zasad konsultacji”, w tym zasadę dobrej wiary.

W szczegółach także nie jest dużo lepiej. Koalicja zauważa, że zmiany wymaga cała procedura ponownego wykorzystywania informacji publicznej oraz jego definicja. A tego zabrakło w propozycji ministerstwa.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane