statystyki

Będzie mniej adopcji ze wskazaniem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz06.06.2014, 08:13; Aktualizacja: 06.06.2014, 08:15
Dzieci podczas posiłku

Dziś kandydaci składają wnioski o adopcję, ale często nie dołączają opinii kwalifikacyjnej i informacji o odbytym szkoleniu, a sąd wyznacza im bardzo długie terminy na uzupełnienie aktźródło: ShutterStock

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny chce radykalnie ograniczyć możliwość adopcji ze wskazaniem. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez nią projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego.

Celem zmian jest ukrócenie handlu dziećmi za pośrednictwem forów internetowych, na których rodzice biologiczni umawiają się z kandydatami na rodziców adopcyjnych i ustalają m.in. warunki finansowe. Dziś rodzice dziecka mogą swobodnie decydować przed sądem, czy i kto ma być adoptującym. Posłowie chcą, aby po zmianach wskazanym przez nich przysposabiającym mógł zostać wyłącznie krewny lub powinowaty rodziców (lub małżonek rodzica).

– Takie rozwiązanie zapewni rodzicom biologicznym możliwość decydowania o przyszłości dziecka, a jednocześnie uniemożliwi adopcje powiązane z korzyściami majątkowymi. Dotychczasowe uregulowania niewystarczająco chronią dzieci – ocenił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane