statystyki

Rodzinę zastępczą powinien wyznaczyć sąd

autor: Michalina Topolewska09.06.2014, 19:00
1906 zawodowych rodzin zastępczych było w 2013 r.

1906 zawodowych rodzin zastępczych było w 2013 r.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw dziecka (RPD) proponuje, aby Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, kto ma decydować o zasadach umieszczania dziecka w pieczy zastępczej.

W piśmie do SN (nr ZSR/500/3/2014/MS) RPD Marek Michalak wskazuje na przykłady różnych orzeczeń podejmowanych przez sądy. W niektórych z nich w sentencji wyroku podana jest konkretna zawodowa rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka, pod których opieką ma przebywać małoletni. Inne orzeczenia określają jedynie, że ma on trafić do rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy. Są też i takie, które wybór konkretnych opiekunów lub placówki opiekuńczo-wychowawczej pozostawiają powiatowemu centrum pomocy rodzinie (PCPR).

W związku z takimi sprzecznymi stanowiskami RPD zwrócił się do SN o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na pytanie, czy sąd powinien wyznaczyć konkretną rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka, czy też może przenieść swoje uprawnienia na rzecz jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Dodaje, że jednoznacznej odpowiedzi nie dają też przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane