statystyki

Dyscyplinarki po amerykańsku: wielkie zamiatanie pod dywan

autor: Ewa Szadkowska20.05.2014, 07:24; Aktualizacja: 20.05.2014, 10:24
Jakub Mędrala

Jakub Mędralaźródło: Materiały Prasowe

Adwokat z USA: Tutaj bardzo trzeba się postarać, żeby podpaść. Procedura dyscyplinarna zawsze zaczyna sie od samych prawników, którzy nie są zbyt chętni, by robić krzywdę swoim kolegom.

Ewa Szadkowska: W Polsce toczy się dyskusja o sensie przeniesienia sądownictwa dyscyplinarnego m.in. adwokatów i radców z korporacji zawodowych do sądów powszechnych. Jak wygląda procedura dyscyplinowania profesjonalnych prawników w Stanach Zjednoczonych?

Jakub Mędrala

Jakub Mędrala

źródło: Materiały Prasowe

Jakub Mędrala, adwokat prowadzący kancelarię w Las Vegas: W USA procedura nieco różni się w zależności od stanu, ale generalnie to stanowy sąd najwyższy wydaje najważniejsze decyzje dyscyplinarne na podstawie rekomendacji i dochodzenia przeprowadzonego przez korporację (State Bar). Dla przykładu w Nevadzie działa tzw. Disciplinary Board złożona z praktykujacych prawników, która rozpatruje skargi złożone przez tzw. Bar Counsel (w pewnym sensie odpowiednik polskiego rzecznika dyscyplinarnego). Jeżeli Disciplinary Board podejmie uchwałę przeciwko danemu prawnikowi, musi ją przekazać do Sądu Najwyższego Nevady, który rozpatruje sprawę na podstawie zebranego materiału jeszcze raz i dopiero wtedy podejmuje właściwą decyzję o konsekwencjach. Z kolei w Kalifornii zamiast Dysciplinary Board jest profesjonalny, stały sąd dyscyplinarny o nieco szerszych uprawnieniach. Ale postanowienia o wykluczeniu czy zawieszeniu danego prawnika też są podejmowane przez sąd najwyższy na podstawie rekomendacji sądu dyscyplinarnego. W przypadku błahych przewinień, które nie grożą zawieszeniem w prawach adwokata albo wydaleniem z zawodu, ciężar oceny spoczywa na korporacjach, które najczęściej ograniczają się do kary nagany przybierającej postać niepublicznego ostrzeżenia o naruszeniu przepisów lub ostrzeżenia z wpisem do akt w przypadku recydywy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2014-05-20 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Za to u nas goli się kolegów z kasy aż miło. A ponadto obciąża gigantycznymi kosztami postępowania na podstawie uchwały NRA podpisanej przez nieboszczkę a wydanej bez żadnej podstawy prawnej.
    Sprawa zgłoszona do RPO zamieciona pod dywan.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane