Hausner: Ministrowi wadzi nadzór nad sądami

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.05.2014, 07:36; Aktualizacja: 19.05.2014, 09:31
prawo-wymiar sprawiedliwości

Konstytucja zakłada przenikanie się trzech władz państwowych. KRS nie ma inicjatywy ustawodawczej, żeby zmienić konstytucję i naruszać ustanowioną tam zasadę podziału władzyźródło: ShutterStock

Nie wolno pauperyzować niezawisłości i zbyt często żalić się, że jest naruszana. Bo potem, gdy rzeczywiście tak się stanie, nikt nie będzie już nas słuchał - mówi w wywiadzie dla DGP Prof. Roman Hauser, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Mariusz Gotowski(2014-05-19 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Poprawcie literówkę w tytule. Hauser i Hausner to dwie różne osoby!!!

    Odpowiedz
  • Lokomotywa.(2014-05-19 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie się dziwiłem dlaczego Hausner sie wypowiada o sądach...

    Odpowiedz
  • Wielki Mufti(2014-05-19 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czas także pomyśleć, przy okazji notorycznie powracającej koncepcji powierzenia nadzoru nad sądami swoim, nad wyborami powszechnymi na stanowisko sędziego na kadencję, spośród kandydatów spełniających wymogi ustawowe do tego. Wtedy taki nadzór sędziów z wyboru (nie własnego) będzie jak najbardziej uprawniony a i trzecia władza uzyska pełną demokratyczną legitymację i wszelkie zarzuty np. o nepotyzm i kolesiostwo będą z gruntu absurdalne.

    Odpowiedz
  • ssr(2014-05-19 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wielki Mufti! O naiwny? Wybory 10.000 sędziów? Co kilka lat? Jakie to są koszty dla państwa. A kolesiostwo i nepotyzm dopiero się zaczną. Bo kto opłaci kampanię wyborczą kandydatowi na sędziego? Kto go poleci i na dobrym miejscu na liście zapisze?

    Odpowiedz
  • Drzazga(2014-05-20 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Prezes przeanalizuje sprawy w Poznaniu pod kątem wydawania wyroków niezależnych od prawa i sprzyjających największej w mieście kancelarii i przekona się,że sądy rzeczywiście wyrwały się na niezawisłośc i
    niezależnośc od państwa. To już prywatna inicjatywa oparta na statystyce.

    Odpowiedz
  • Antonio Machiaveli(2014-05-20 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Prezes dobrze oceniając sądy administracyjne zapomina, że sądy te nie rozstrzygają racji stron w procesie cywilnym i nie orzekają o wysokości kar w procesie karnym a jedynie orzekają o zgodności decyzji urzędniczych z przepisami administracyjnymi i są przedłużeniem państwowej biurokracji. Rozwój prawa administracyjnego nastąpił po wojnie kiedy to wdrożono radziecki administracyjny system rządzenia w Polsce, sankcjonujący przemoc prawną państwa nad obywatelami.
    Zobaczymy jakie konsekwencje przyniesie nominacja Pana Prezesa, po czyjej stronie Pan stanie.

    Odpowiedz
  • obywatelka(2014-05-21 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Sady administracuje to fikcja!
    tam nie ma zadnego wymiaru sprawiedliwosci a ustawy cytuje sie jak sie chce i rozumie sie jak wygodnie!
    nikt nie przestrzega juz moralnej istoty sprawiedliwosci i pisanej i utopijnie przetwarzanej przez osoby w fachu pracujace!
    zenada - to jest to o czym mowia cale rzesze obywateli!
    ustawodawstwo pomaga w krzywdzeniu obywateli, zmiany sa golym okiem patrzac "robione" na miare" - a my oplacamy ten bagaz!!! ile jeszcze? merytoryka to glowna metoda wydawania jakichs opinii - a tu jej brak, fakty podazaja tez za nia! tu jest jak w maglu! powiedziala pani pani, a ta drugiej pani, a ta jest ... fajnie!

    Odpowiedz