statystyki

Przewodniczący KRS: sądowa kontrola administracji jest niezbędna

autor: Roman Hauser12.09.2014, 17:00
Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego dowodzi dziś, że z procesem legislacyjnym jest źle

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego dowodzi dziś, że z procesem legislacyjnym jest źleźródło: ShutterStock

Nie sądzę, by współcześnie ktokolwiek kwestionował zasadę funkcjonowania sądownictwa administracyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę, jak bardzo potrzebna jest sądowa kontrola administracji.

U schyłku lat 70., gdy władza fundowała społeczeństwu kolejne kryzysy, a plany gospodarcze nie przynosiły oczekiwanych skutków, ożywiły się dyskusje o utworzeniu niezależnego sądownictwa administracyjnego. Czyż to nie swoisty paradoks historyczny, że tak podstawowe dla ustroju demokratycznego instytucje jak Trybunał Konstytucyjny, rzecznik praw obywatelskich czy sądownictwo administracyjne, powstały w czasach, gdy droga do demokracji była jeszcze kręta, wyboista, ale już nie tak daleka? W 1980 r. utworzono Naczelny Sąd Administracyjny, który miał rozpatrywać skargi na decyzje organów władzy. Jak przekonywali ojcowie założyciele, powstanie pionu sądownictwa administracyjnego nie będzie dla władzy ludowej groźne i niepożądane – ot, sprawdzenie, czy data odpowiednia, czy właściwy urzędnik dobrej pieczątki użył, podpisując decyzję. We wrześniu 1980 r. dziewięciu pierwszych sędziów NSA rozpoczęło urzędowanie. Po wydaniu pierwszego wyroku w gazetach królował tytuł „Góral wygrał z wojewodą” (przedmiotem rozstrzygnięcia była sprawa z zakresu prawa budowlanego). Wreszcie po latach stało się możliwe nie tylko rozpatrzenie sporu między obywatelem a państwem przez niezależny sąd, ale i postępowanie zakończyło się sukcesem jednostki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • młody(2014-09-15 13:00) Zgłoś naruszenie 10

  No właśnie

  Odpowiedz
 • KOSIARZ(2014-09-12 23:05) Zgłoś naruszenie 10

  Ta KONTROLA NIE DZIAŁA

  Odpowiedz
 • Analizator(2014-09-12 23:25) Zgłoś naruszenie 00

  Sądowa kontrola postępowania urzędów administracji publicznej absolutnie nie działa.
  Konkretnie zaś jak sąd chce, to zawsze uchyli się od wydania wyroku rozstrzygającego w sprawie.

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-16 23:53) Zgłoś naruszenie 00

  Sasanka napisz lepiej w ilu postępowaniach jesteś stroną i wszystko będzie jasne.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-09-21 21:55) Zgłoś naruszenie 01

  MŁODY PRZYGŁUPIE, PEWNIE, ZE BEZ ODBIORU. RYJE SWOJE WSADZILIŚCIE DO KOTŁA Z DARMOWYM ŻARCIEM ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW I NAZYWACIE TEN DARMOWY KOCIOŁ NIEZAWISŁOŚCIĄ..
  Na szczęście za takimi śmieciami jak ty nie stoi społeczeństwo, i na końcu to społeczeństwo ma rację a nie wy banda wykształciuchów na darmowych pseudo uczelniach. A społeczeństwo was pasożytów ocenia najgorzej w całej Europie jako najgorsze sądownictwo w Europie.
  Jak nie wiesz co się dzieje debilu to pojedź do sądu w Poznaniu do sędziego który 91 letnią babcię chciał wtrącić do więzienia aby ,,spełnić cel wychowawczy"

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-09-16 12:13) Zgłoś naruszenie 01

  sasanka 16.09.2014 DGP
  Jednego czego jeszcze troszeczkę boją się sędziowie i prokuratorzy, to UPUBLICZNIENIA ich zachowań i ich radosnej twórczości. Z własnego doświadczenia mogę wskazać wiele „błędów”, „nieprawidłowości”, „uchybień” w funkcjonowaniu prokuratury i tzw. wymiaru sprawiedliwości, które nie miały i nie mają szans na to, by zostały dostrzeżone przez funkcjonariuszy tych organów kontrolujących daną sprawę i skutecznie naprawione. Słowa: błędy, nieprawidłowości i uchybienia piszę w cudzysłowie, ponieważ jestem przekonana, że nie są to omyłki tylko świadome działania funkcjonariuszy zmierzające do wydania bezprawnego, niesprawiedliwego rozstrzygnięcia.
  Natomiast, gdy sprawa zostanie w jakiś sposób upubliczniona (chociażby na forach internetowych), wówczas ma szansę na zgodne z prawem zakończenie.
  Tak było np. w moim przypadku, gdy na forum DGP pod artykułem pt. „ Żółwie tempo pracy polskich sądów podważa autorytet całego państwa” z 20.05.2013 r. wypowiadałam się nt. trwającego blisko 3,5 roku postępowania UPROSZCZONEGO w sprawie cywilnej o głupie 500 zł za wodę, w którym byłam współpozwaną. W sprawie tej odbyło się kilka rozpraw, na których w zasadzie nic się nie działo, ale ja byłam zmuszona przyjeżdżać do sądu z odległości ponad 300 km (w jedną stronę). Upublicznienie tej sprawy (choć nie wskazywałam nazwisk stron, nazwiska sędziego, sygnatury) spowodowało, że została ona zidentyfikowana, natychmiast przyspieszono termin kolejnej rozprawy i o dziwo powództwo w stosunku do mojej osoby (współpozwanej solidarnie z inną osobą) zostało oddalone.

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-19 07:59) Zgłoś naruszenie 00

  W katowaniu ludzi!? Żniwiarz, ty masz faktycznie nierówno pod sufitem. Może jak leki nie pomagają spróbuj jakiś ziółek.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-09-15 23:03) Zgłoś naruszenie 00

  Nazwałem to wszystko c.h.u.j.n,ią, ale wykasowali.
  Jakby ktoś chciał wiedzieć w jakim kraju żyjemy, to zarzuciłem sędziom około 100 przestępstw oficjalnie wskazując palcem i nazwiskiem i żaden nie zarzucił mi kłamstwa. Ciekawy kraj

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-21 21:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja tylko wszedłem w twoją retorykę. Potrafię się jednak przestawić na inną, z czym ty masz już kłopot, ględząc farmazony i frazesy o oszustach czyhających tylko na niewinnych, żeby ich wpakować do pierdla. Lecz się chłopie. Na koniec życzę tylko tobie i ględzącym jak ty podobnie żebyście faktycznie choć przez miesiąc mieli taki wymiar sprawiedliwości, jak wam się wydaje, że jest. Zresztą co tu dyskutować z niedouczonym matołem twierdzącym, że za PRL-u było lepiej. Może tobie, tylko czym się wtedy zajmowałeś? Bez odbioru

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-09-15 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  co "no właśnie" ?
  Zadałam DWA konkretne pytanie. Dla podkreślenia ich liczby - ponumerowałam.
  I co? " Umknęły uwadze" Szanownego Interlokutora???

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-09-17 23:50) Zgłoś naruszenie 00

  SASANKA:
  Dajesz się wciągnąć w dyskusję młodemu występującemu już pod różnymi nickami - sędziemu szydercy doskonale wyćwiczonemu w katowaniu ludzi ?
  Uważasz, że można przekonywać takiego osobnika który ma się za mądrzejszego od Trybunałów i ministrów ?
  Zobacz jakie kary im teraz uchwalili za ich ,,sprawiedliwość", a i to nie wszystko.
  Wszyscy będą przechodzili badania przydatności do zawodu.

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-17 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  Olśniony i gotowy.

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-09-17 22:02) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ukrywam, że moja ocena funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w RP jest negatywna. Źródła złego funkcjonowania upatruję w braku lustracji sędziów po 1989 r., co pozwoliło nie tylko na dalsze orzekanie przez sędziów skompromitowanych współpracą z komunistycznym reżimem, ale także na wprowadzanie do sądownictwa równie niepewnych ich krewnych i znajomych. Sędziowie PRL-owscy, ulegli różnym agentom i przestępcom znającym ich grzechy, decydowali następnie o tym kto zostanie przyjęty do pełnienia urzędu sędziego, decydowali o awansach, powierzaniu funkcji itp. Następnie ich pupile robili to samo i spirala ta nadal się kręci.
  Nie dziwią mnie więc wcale oceny obywateli, często spotykane na forach internetowych, że im bardziej stronniczy sędzia, im większy krętacz, manipulant, kombinator, tym szybciej i wyżej awansuje. Przyznaję, że sama też odnoszę takie wrażenie.
  Niemniej jednak nie tracę nadziei, że ta sytuacja może się kiedyś zmienić. Liczę, że do pozytywnych zmian przyczynić się może nowy przewodniczący KRS – pan prof. Roman Hauser.
  Obym się nie zawiodła.

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-23 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  W sumie to zabawne jak takich wariatów jak ty łatwo wyprowadzić z równowagi. Z reguły gadacie wtedy wszyscy to samo.

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-09-12 23:20) Zgłoś naruszenie 00

  Sądowa kontrola administracji jest niezbędna. Ale także odwrotnie - administracyjna kontrola sądownictwa jest niezbędna. W końcu, zgodnie z Konstytucją, ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i RÓWNOWADZE władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. Nie może być tak, że jedna władza kontroluje drugą, a sama nie podlega żadnej kontroli (bo kontrola wewnętrzna w sądownictwie to śmiech na sali).

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-15 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  ad.Sasanka
  No to sędzia, czy prokurator? Coś ten pierwszy rzut oka zawodzi.
  Ok, nie były świetne, to była ironia (a nie odwracanie kota ogonem, ale niektórzy mają problem z jej dostrzeżeniem, co wynika z tego że główną lekturą jest SE i Fakt, a wiadomości kulturalne czerpie się z Pudelka. Podziwiam natomiast jedno zupełną odporność na jakiekolwiek argumenty oraz wyrażanie stanowczych poglądów bez zupełnej znajomości tematu,

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-23 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Oj, widzę że poniosło. To jest merytoryczna dyskusja w wydaniu żniwiarza. Do Człowieka to ci i tak daleko, ale na dobrej drodze jesteś. Mogłeś się uczyć to byś to siedlisko zepsucia od środka mógł naprawiać. Pod górkę miałeś do szkoły?

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-15 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  Ale towarzystwo wzajemnej adoracji się zebrało na forum, aż miło czytać jaki naród zgodny. Tak tak sądy w PRL-u były świetne. Wprawdzie trochę ludzi rozstało się dzięki temu z życiem, ale jak widać pamięć ludzka jest krótka. Czy może to braki w wykształceniu?

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-09-21 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Podoba mi się twoja argumentacja merytoryczna. Wszyscy widzą jak jest na temat. To świadczy o twoim prostactwie a więc i potwierdza ogólna tezę o was - prostakach i oszustach. Produkuj się dalej aby narażać na śmieszność twoje środowisko.

  Odpowiedz
 • młody(2014-09-16 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  ad. 26
  Nie przejmuj się, wariatów traktuje się z przymrużeniem oka

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane