Sąd: brak PESEL nie jest powodem do zawieszania procesów

autor: Ewa Maria Radlińska28.02.2014, 07:20; Aktualizacja: 28.02.2014, 13:15
Dowód osobisty

Dowód osobistyźródło: ShutterStock

Sąd nie może zawiesić postępowania jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy tylko dlatego, że powód nie podał danych pozwalających na ustalenie numerów PESEL, NIP lub w Krajowym Rejestrze Sądowym drugiej strony – uchwalił Sąd Najwyższy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • aaaaaaaaaa(2014-03-03 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  Problem też tkwi w tym, że osoby prowadzace jednosobowe działnosci nie chcą podawać nr PESEL do umowy zawieranej z innym kontrahentem. A tu powstaje dylemat, czy podpisać taką umowę i zarobić, czy nie podpisac i stracić. Ale uwaga! Podpisując też można stracić, bo jak nie zapłaci, to w sądzie bez nr PESEL dochcodzenie swoich roszczeń stało się udręką. Żyjemy w chorym kraju. Kazus emerytki spowodował, że zmieniono przepisy. Nie myśląc o interesie większosci. I prowadź człowieku w tym kraju firmę... Szkoda słów... Na każdym kroku przeszkody. Generalnie lepiej być oszusytem i złodziejem.

  Odpowiedz
 • c(2014-03-03 07:41) Zgłoś naruszenie 00

  KOMENTARZ NR 7 WYDAJE SIĘ DOBRY, CHYBA PISAŁ KTOŚ MĄDRY I DOŚWIADCZONY, JAK TZW. ORGAN BĘDZIE CHCIAŁ TO NIGDY TYCH CZY INNYCH CDANYCH NIE PODA, NIE WIADOMO DLACZEGO ALBO Z PRZEROSTU ZBĘDNEJ W TYM PRZYPADKU BIUROKRACJI !

  Odpowiedz
 • TED(2014-03-01 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  A CO MÓWI O TYM KONSTYTUCJA.JAK BY NIE BYŁO NAJWYŻSZY WYMIAR PRAWA.JEŻELI PO WYROKU ŚĆIGA SIĘ NIEWINNYCH LUDZI.

  Odpowiedz
 • realny(2014-02-28 14:12) Zgłoś naruszenie 00

  Szymku! Pod względem prawnym może i masz racją. Tyle że Sąd ustala z urzędu numer PESEL. Brak możliwości ustalenia numeru wynika zazwyczaj z faktu, iż dane osobowe z pozwu:
  1. są podobne zupełnie do nikogo (nie ma takiej osoby?)
  2. jest kilku "Janów Kowalskich", żaden nie ma styczności ani wg. adresu, ani wg. daty urodzenia, imion rodziców, nazwiska rodowego, etc. z danymi wskazanymi w pozwie.
  Więc "w realu" (o ile Sądy w swej praktyce, bardziej racjonalnej, niż orzeczenie SN, nie uznają, że należy zawieszać, i czekać aż SN zmieni linię) bez numeru PESEL nie będzie wydanego nakazu zapłaty, wyroku zaocznego, etc. Jak bowiem prowadzić postępowanie, gdy nie wiadomo, kto jest osobą pozwaną?!
  ps. Jeśliby nawet wydawać wyroki lub nakazy (co byłoby chore), to bez numeru PESEL i tak powód nie otrzyma klauzuli.

  Odpowiedz
 • szymek krusz(2014-02-28 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież numer PESEL jest sądowi potrzebny wyłącznie do wydania tytułu wykonawczego ( względnie odpisu orzeczenia wydanego w szczególnych wskazanych w rozporządzeniu celach). Dopóki nie ma potrzeby wydawania tytułu lub takiego odpisu z akt, dopóty nie ma podstaw do wymagania od strony współdziałania w ustalaniu numeru PESEL. Taki obecnie mamy system w procesie cywilnym, tak to uchwalił ustawodawca. Orzeczenie SN jedynie potwierdza istniejący stan rzeczy.

  Odpowiedz
 • Marian(2014-02-28 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  " ustalenie numerów PESEL, KRS czy NIP. Po rozpoczęciu rozprawy zawieszenie postępowania może zaś nastąpić tylko wtedy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie tych numerów nie jest możliwe".
  Uchwała Sądu Najwyższego z 26 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 137/13
  Czyli- jak nie kijem, to pałką: przed rozpoczęciem rozprawy nie można, ale potem - już tak.
  A kto , na jakim etapie i w jakiej formie ma potwierdzić tą cyferkową przeszkodę realizacji prawa do sądu; podsądny- raczej nie ma takiej możliwości. I na jak długo można zawiesić i czy wobec bezskuteczności ustalenia można podjąć zawieszone.
  Czyli- masło maślane.

  Odpowiedz
 • Hahaha(2014-02-28 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  Ale sie ucieszy Pride Europe Investment z Cypru czyli 3czekoladki, 3koszyki i ksiegarnia meritum naciagajaca ludzi na abonament za trzymanie ich danych osobowych na swoium serwerze w home pl.
  A naciagacze z Dubaju od dobre-programy pewnie wysla sedzinie zloconego wielblada.
  Dlaczego? Bo beda mogli ciagac swoe ofiary po sadach bez pesleu.

  Odpowiedz
 • To zrezygnujmy z PESEL(2014-02-28 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  PESEL jest zbędny - bo do niczego nie potrzebny.

  A Sąd może skazywać dowolnego Jana Kowalskiego - byle byłby wypłacalny

  Odpowiedz
 • qwert(2014-02-28 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Pięknie. A co z nakazem, wyrokiem zaocznym?
  Wydawać bez PESEL-a?
  Jak by mi się nie podobała ta nowelizacja to jednak wydawanie ich bez ustalenia PESEL czyli ustalenia dokładnych danych osoby o którą chodzi chyba jest jednak z nią sprzeczne. W sumie więc totalne zamieszanie.
  Zwrócę tylko uwagę, że większym procentem ogólnej liczby tytułów wykonawczych są nakazy niż klasyczne.

  Odpowiedz
 • JolaCoZnaBola(2014-02-28 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  do Malcolma:

  To żeby zmniejszyć obciążenie sądów rejonowych najlepiej nie przyjmujcie żadnych pozwów i zwracajcie bo kolor czcionki jest niewłaściwy albo z innych urojonych powodów. Będziecie mieli luz i wszyscy będą szczęśliwi

  Odpowiedz
 • Malcolm(2014-02-28 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  wjw - zwroty są, gdy nie podasz swojego - powoda peselu/nipu

  to orzeczenie to taki pomysł, że na rozprawie może się ktoś stawi i wtedy uda się ustalić dane pozwanego -takie gierki są fajne na etapie SO, SA i SN gdzie sprawy liczy się na sztuki a nie w SR gdzie na terminy czeka się miesiącami, bo spraw są tysiące..

  Odpowiedz
 • wjw(2014-02-28 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Za to inne sądy grożą zwrotem pozwu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane