statystyki

Jakie prawa i obowiązki łączą inwestora z podwykonawcami

autor: Łukasz Sobiech27.02.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.02.2014, 09:38

Podczas procesu budowlanego bardzo często dochodzi do konfliktów pomiędzy inwestorem, wykonawcą i podwykonawcami. Przyczyną tego stanu rzeczy, poza naturalnymi komplikacjami związanymi z realizacją danej inwestycji, jest często nieregulowanie bądź nieterminowe regulowanie przez wykonawcę umownego wynagrodzenia na rzecz podwykonawców za wykonane roboty budowlane.

 Utrudnienia te nierzadko prowadzą również do perturbacji związanych z terminowością zrealizowania zadania. Aby minimalizować ryzyko sporów i nieporozumień, bardzo ważne jest zadbanie o właściwe postanowienia umowne w zakresie zasad rozliczania za wykonane prace budowlane. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której na budowie będzie pracowało wielu podwykonawców. W takich przypadkach niejasne postanowienia mogą bowiem doprowadzić do długotrwałych sporów. W praktyce zaś przekłada się to na opóźnienia w realizacji inwestycji, a w skrajnych przypadkach stawia pod znakiem zapytania możliwości jej dokończenia, czy rentowności. To ostatnie zastrzeżenie jest szczególnie istotne w przypadku inwestycji budowlanych realizowanych w wyniku udzielenia zamówienia publicznego.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane