statystyki

Co wolno sędziemu? Niedbalstwo to za mało, by złożyć go z urzędu

autor: Ewa Maria Radlińska03.01.2014, 11:28; Aktualizacja: 03.01.2014, 12:45
Sędzia, który nie był dotąd karany, może zostać na zawsze odsunięty od orzekania w przypadku uchybienia godności urzędu polegącego na dopuszczeniu się przestępstwa – w szczególności umyślnego – lub za szczególnie oczywistą i rażącą obrazę prawa

Sędzia, który nie był dotąd karany, może zostać na zawsze odsunięty od orzekania w przypadku uchybienia godności urzędu polegącego na dopuszczeniu się przestępstwa – w szczególności umyślnego – lub za szczególnie oczywistą i rażącą obrazę prawaźródło: ShutterStock

Zaniechanie upewnienia się co do losu złożonych podań o urlop przez sędziego, obojętność w zakresie wyjaśnienia swojego statusu służbowego, i to przez pół roku, jest zachowaniem gorszącym

Do sądu apelacyjnego – sądu dyscyplinarnego trafił wniosek zastępcy rzecznika dyscyplinarnego o rozpoznanie sprawy przeciwko sędzi sądu rejonowego. Z jego treści wynikało, że sędzia od kwietnia do listopada 2011 r. nie stawiła się do pracy i nie usprawiedliwiła swojej nieobecności. W ten sposób – według zastępcy rzecznika – uchybiła godności urzędu sędziego, a więc popełniła przewinienie służbowe określone w art. 107 par. 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2001 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm., dalej: u.s.p.). Zgodnie z tym przepisem za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów i uchybienia godności urzędu, sędzia odpowiada dyscyplinarnie.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • ludwik xiv(2014-01-04 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  A sedzia Strączynski z stowarzyszenia iustitia nie skomentował?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-01-03 21:45) Zgłoś naruszenie 00

  A cóż to znowu za jakieś składanie z urzędu ?! O ile mi wiadomo , to normalny obywatel - po takich , i podobnych , numerach - wylewany jest na pysk ( bo sam się wylewa ) , zatem zgodnie z konstytucją , jak wyżej .

  Odpowiedz
 • SSSS(2014-04-04 00:22) Zgłoś naruszenie 00

  a ja pisze uzasadnienia skrótowe...ale logiczne...jakkomuś nie pasuje to trudno...nie wszyscy sąinteligentni ale czy to oznacza ze mam zostac osłem pisarzem

  Odpowiedz
 • ypsy(2014-02-06 14:31) Zgłoś naruszenie 00

  Wyobraźcie sobie inżyniera , który projektuje i buduje mosty - połowa z tych mostów wali się zaraz po wybudowaniu. Facet straciłby natychmiast soje uprawnienia i skończył w pierdlu. A teraz sędzi- ponad 50 % jego wyroków nie ostaje się w wyższych instancjach. I jaka odpowiedzialność ? Żadna. Przecież mamy "niezawisłych" sędziów, chociaż słowo nieodpowiedzialnych lepiej pasuje.

  Odpowiedz
 • kaykelaco(2014-02-01 15:07) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia jest, tak i owszem, niezależny , ale od obowiązujących Ustaw. za nic ma prawo, szczególnie w sprawach finansowych związanych z procesami przeciwko urzędnikom sądowym (komornicy), korporacjom finansowym. Wyroki - których ze względów oczywistych nie komentuje- bez powiązania z pozwami, Uzasadnienia z "sentencjami wyroków". to codzienność w życiu Sądów . Wyłączenie sędziego , nawet z uzasadnieniem podawania nieprawdy w protokołach, tworzonych poza salą rozpraw, jest za przyczyną "kolesi z wymiaru" ( dla zwykłego śmiertelnika) niewykonalne. SĄD DO SĄDU!

  Odpowiedz
 • karmi(2014-01-07 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  niestety sami sędziowie niejednokrotnie wystawiają sobie nieprzychylne świadectwa, a tym samym pracują na brak szacunku społeczeństwa i upadek sądownictwa, sposób naboru na sędziów nie daje należytej rękojmi wiedzy, doświadczenia czy kultury, ogólnie marzą mi się mądrzy, doświadczeni sędziowie, nie pozbawieni kultury osobistej, taktu, pokory i umiaru, a jednocześnie stale pogłębiający swoją wiedzę i umiejętności

  Odpowiedz
 • Entrada(2014-01-07 00:14) Zgłoś naruszenie 00

  W Łodzi Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego jest fikcją.Można fałszować dokumenty / protokoły/ można usuwać z urzędowego dokumentu ważne informacje,można wywierać wpływ na biegłego, można uchylać się od stosowania obowiązujących przepisów. Bo zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego i tak zrobi wszystko, aby do procesu dyscyplinarnego nie doszło. Trudno więc jest mieć zaufanie do państwa, do sądów, do sędziów.Nie można też mieć szacunku do ludzi, którzy nadużywają swojego stanowiska sędziowskiego i łamią gwarancje konstytucyjne / prawo do rzetelnego i sprawiedliwego procesu /.

  Odpowiedz
 • Witalis(2014-01-03 23:26) Zgłoś naruszenie 00

  Brak zainteresowania swym stanem służbowym przez sędziego jest gorszące. Ale mniej niż spotykane często przekłamywanie faktów albo jawne zaprzeczanie normom ustawowym.
  O ile w tym pierwszy wypadku postępowania dyscyplinarne się zdarzają, o tyle w przypadkach świadomego krzywdzenia podsądnych - nie zdarzają się.
  Znamienne.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-01-07 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  I rząd , i sędziowie tzw. niezawisłych sądów , to ta sama , mafijna i agenturalna swołocz . I co wy k... wiecie o nagonce ?

  Odpowiedz
 • iiiiiiii(2014-01-05 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  Jakoś nie zdarza się żeby kolesie rozliczali swoich.Fałszowanie protokołów rozpraw,nielogiczne uzasadnianie wyroków,wszystko łatwe i proste do udowodnienia.A w sprawach cywilnych o charakterze finansowym, ewidentnie stronnicze wyroki, pozostają bez komentarza i sprawdzenia jak bardzo polepszył się byt sędziego.

  Odpowiedz
 • marta(2014-01-03 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  Za nic sędzia ani prokurator nie odpowiada . Mogą sobie bezkarnie łamać Konstytucję i prawo . Działać na szkodę społeczną . Instytucje "kontrolujące" to ciepłe posadki dla kolegów "kontrolowanych".

  Odpowiedz
 • Slavcek(2014-01-03 18:46) Zgłoś naruszenie 00

  To jest nienormalne żeby dyscyplinować Sędziego. Albo Sędzia jest wykonawcą zawodu zaufania i jest niezawisły oraz niezależny, albo nie rozumiecie systemu sądownictwa. Taka jest konieczność żeby nie krytykować Sędziego. NIezadowolonych z Sędziego odsyłam do środków odwoławczych, jakie są w kodeksach.

  Odpowiedz
 • dwq(2014-01-07 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  nagonka na sędziów ciąg dalszy. Ale rząd za to jest cacy.

  Odpowiedz
 • Maria(2014-01-05 22:15) Zgłoś naruszenie 00

  We Wrocławiu zebranie sędziów wybrało do SO osobę (Pana)przystojną,ale ...

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-01-04 21:43) Zgłoś naruszenie 00

  Ja tam uważam , że monsieur Ludwik Xiv więcej pożytku przynosi państwu i społeczeństwu , niż jakiś Strączyński , z jakiejś Iustitii - o ile słowo pożytek może mieć w ogóle zastosowanie w odniesieniu do "towarzystwa" .

  Odpowiedz
 • Chodzacy PARAGRAF(2014-02-27 20:49) Zgłoś naruszenie 00

  Sadownictwo w Polsce nie ma nic wspolnego z PRAWEM ,to narzedzie w rekach wladzy,lokalnych mafii.O prawie mozna mowic kiedy sledczy wejda na sale sadowa , skuja sedziego w lancuchy i wyprowadza z sadu . Jak tak bedzie tz. ze PRAWO funkcjonuje naprawde.W panstwie PRAWNYM nie moga istniec SWIETE KROWY.

  Pix - masz zupelna racje

  Odpowiedz
 • pix(2014-01-06 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Rzekoma niezawisłość sędziów - w praktyce się nie sprawdza.
  W starożytnym Rzymie, wymierzanie prawa opierało się na urzędnikach, którzy wcale nie byli niezawiśli, a sędziowie byli wręcz prywatni.
  Skoro mamy jeden z najdroższych i najbardziej nieefektywnych systemów sądowniczych w Europie, należy się zastanowić nad innym modelem. Szczególnie, że 'sprawiedliwość sędziowska' często dramatycznie odbiega od pojęcia sprawiedliwości takiej jak pojmuje to społeczeństwo. Jeśli sądy nie pojmują sprawiedliwości tak, jak sponsorzy sądów (społeczeństwo) - to rodzi pytanie o sens istnienia sądownictwa w ogóle.

  Odpowiedz
 • Olo(2014-01-04 17:39) Zgłoś naruszenie 00

  do 6...lepiej żeby sędzia Strączyński nie odpowiadał na prowokacje kogoś takiego jak Ty;)

  Odpowiedz
 • SSSS(2014-04-04 00:25) Zgłoś naruszenie 00

  a i pracuje góra po 4 h dzienie dzięki temu...))))))) nie czytam orzecznictwa i komentarzy i ogólnie jestem szczęśliwym człowiekiem...)))))))))))))))))))))))))))))))))))))) więcej luzu ludziki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane