statystyki

Intercyza uchroni majątek

autor: Teresa Górska15.11.2013, 07:12; Aktualizacja: 15.11.2013, 09:19
ślub, małżeństwo

ślub, małżeństwoźródło: ShutterStock

Niedługo wychodzę za mąż – pisze pani Agnieszka. – Wszystko jest w najlepszym porządku, ale niepokoję się o sprawy majątkowe. Pochodzę z zamożnej rodziny, moi rodzice zmarli kilka lat temu, a ja jako ich jedynie dziecko odziedziczyłam znaczny majątek. Jestem więc całkowicie niezależna finansowo. Mój narzeczony jest człowiekiem przedsiębiorczym, od ponad dziesięciu lat prowadzi własną firmę. Wiedzie mu się całkiem nieźle, aczkolwiek jego działalność wymaga dużych inwestycji i obarczona jest znacznym ryzykiem finansowym. Ufam mu, ale niepokoję się, że jakiekolwiek załamanie rynku lub nietrafiona inwestycja mogą spowodować, że przepadnie cały majątek, zarówno jego, jak i mój. W jaki sposób mogłabym się zabezpieczyć przed skutkami ewentualnych niepowodzeń biznesowych przyszłego męża? – zastanawia się czytelniczka.

W sytuacji przedstawionej przez panią Agnieszkę najkorzystniej byłoby podpisać jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego umowę majątkową ustanawiającą rozdzielność majątkową (intercyzę). Musi mieć ona formę aktu notarialnego, inaczej będzie nieważna.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane