Sklepy przyjmą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nawet od tych, którzy nic u nich nie kupią. Takie zmiany przewiduje projekt założeń nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), wczoraj przyjęty przez rząd. To zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorców, ponieważ dziś muszą oni bez inkasowania opłat odebrać od klienta stare urządzenie, ale tylko wtedy gdy jednocześnie kupuje on taką samą liczbę sztuk sprzętu tego samego rodzaju.
Po zmianach te ograniczenia zostaną zniesione. Konsumenci będą mogli bezpłatnie zostawić zużyty sprzęt w sklepach z elektroniką, jeżeli ich powierzchnia handlowa wynosi co najmniej 400 mkw. Przedsiębiorcy będą zaś musieli przyjąć urządzenie, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm.
Zniesiony zostanie za to uciążliwy wymóg podawania przez producentów AGD i RTV informacji o wysokości kosztów zbierania, przetwarzania, odzysku i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Dziś muszą ją przedstawiać w momencie sprzedaży urządzeń.