statystyki

Kiedy można przez pomyłkę popełnić przestępstwo

autor: Adam Makosz02.09.2013, 07:09; Aktualizacja: 02.09.2013, 13:29
Przestępca

Przestępcaźródło: ShutterStock

Nieznajomość prawa szkodzi. Zatrzymanie znalezionej rzeczy, nieusprawiedliwione niestawiennictwo na komisję wojskową czy korzystanie z programów do wymiany plików w internecie mogą skończyć się zarzutami.

Osoba, która znalazła telefon lub inną rzecz przedstawiającą jakąś wartość, powinna niezwłocznie zawiadomić o tym jej właściciela albo inną osobę uprawnioną do jej odbioru. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, lub nie może ustalić miejsca zamieszkania jej właściciela, powinien zgłosić się do biura rzeczy znalezionych. Należy pamiętać, że można zatrzymać jedynie rzecz celowo porzuconą przez inną osobę (jest to bowiem rzecz niczyja). Nie można zaś z góry zakładać, że uszkodzony telefon został porzucony przez właściciela, gdyż mógł on utracić aparat, kiedy był jeszcze w pełni sprawny. Ustalenie lokalizacji włączonego telefonu komórkowego, który ma wymienioną kartę SIM, nie stanowi dzisiaj żadnego problemu dla policji. Osoba, która zatrzyma znaleziony przedmiot, może zostać oskarżona o przestępstwo przywłaszczenia. Zgodnie z kodeksem karnym każdy, kto przywłaszcza znalezioną rzecz stanowiącą cudzą własność, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W przypadku przywłaszczenia przedmiotów o niskiej wartości znalazca popełnia wykroczenie, za które grożą łagodniejsze sankcje. Granicą między przestępstwem a wykroczeniem jest wartość rzeczy będącej przedmiotem czynu. Osoba, która przywłaszcza sobie znalezioną rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 zł, popełnia wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tys. zł.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przestępca?(2013-09-02 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury i zastarszanie . Tusk ukradł POlitycznie setkom tysiecy emerytury POdmostowe ,zadłużył niebotycznie bez zgody narodu kraj na kibolska zachciankę ,namawiał ludzi do nie płacenia powszechnego podatku RTV , Buzek rozdał jak ze swoich 5 letnie urlopy super górnicze (czytaj Uradowany Górnik portal Dwa Grosze ) i rozdał po nich na koszt społeczeństwa tym ludziom emerytury górnicze , Balcerowicz to już osobne bagno i żaden z tych przestępców społecznych nie odpowiada.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane