statystyki

Co grozi za zniesławienie i kiedy można za to kogoś pozwać

autor: Adam Makosz25.07.2013, 07:23; Aktualizacja: 25.07.2013, 13:19
Prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Przekroczenie granic dozwolonej krytyki uprawnia osobę, której dotyczyło, do skierowania aktu oskarżenia przeciwko autorowi oszczerczego komentarza. Pokrzywdzony może się domagać też rekompensaty pieniężnej.

Krytykowanie postępowania innych osób jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie przekracza określonych prawem granic dozwolonej krytyki. Oczerniający artykuł, wpis na forum internetowym czy wypowiedź w szerszym gronie osób może dawać podstawę do ścigania karnego. Jest to jednak możliwe wtedy, gdy ktoś pomawia inną osobę o takie postępowanie (np. przyjmowanie łapówek) lub właściwości (np. preferencje seksualne), które mogą ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania danego stanowiska, wykonywania zawodu lub podejmowania określonego rodzaju działalności. Chodzi więc o taki przekaz, który może upokorzyć czy zhańbić kogoś w oczach bliżej nieokreślonej grupy osób. Zniesławiająca wypowiedź nie musi nawet doprowadzić do poniżenia lub utraty zaufania, a wystarczy, że jedynie potencjalnie może doprowadzić do takiego skutku.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Aga(2019-03-26 15:44) Zgłoś naruszenie 110

  Proszę o pomoc jeśli znajomy oczernia mnie i osmiesza tym.że rozpowiada że mam dziecko ale nie z mezem tylko że jestem puszczalska to czy mogę to gdzieś zgłosić.Naprawdę jestem na skraju wyczerpania nerwowego on chce zniszczyć moja rodzinę co ja.mogę zrobić.Nic w tym co on mówi nie jest prawda.

  Odpowiedz
 • Stefan(2013-07-26 15:48) Zgłoś naruszenie 92

  Taki jeden skunks ze spółdzielni mieszkaniowej zarobił sobie wyrok za zniesławienie. W sądzie uroczyście przeprosił Członka spółdzielni. A tak się wymądrzał jaki to on jest wszechwładny. I co gdy odszedł ze spóldzielni mieszkaniowe pozostawił po sobie tylko i wyłącznie SMRÓD.

  Odpowiedz
 • Anettka(2019-02-19 18:43) Zgłoś naruszenie 00

  Mam pytanie jeżeli byly facet po rozstaniu ze mną obgaduje mnie z kolezanką i wyzywają mnie przed osobami trzecimi od dziw.. Itd czy moge złożyć sprawe do sadu o znieslawianie. Bo to sie zaczyna robic uciążliwe mam dwojke dzieci i chce miec czyste konto bo żadną dziw..kom nie jestem i nie byłam i nie wiem co mam robic w tym kierunku .. proszę o pomoc

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane