statystyki

Obowiązek alimentacyjny: Rodzic utrzymuje dorosłe dziecko, ale tylko do czasu

autor: Renata Żaczek23.08.2013, 07:24; Aktualizacja: 23.08.2013, 09:12
Rodzice

Rodziceźródło: ShutterStock

Córka, na którą płacę alimenty, ma obecnie 23 lata i studiuje zaocznie. Nie podejmuje żadnej pracy, nawet dorywczej. Płacę dosyć dużą kwotę (na dwoje dzieci) zasądzoną ponad 10 lat temu. Tymczasem moja sytuacja materialna pogarsza się z roku na rok. Ostatnio obniżono mi pensję a zły stan zdrowia nie pozwala na żadne dodatkowe zajęcia. Z trudem obrabiam jeden etat, godząc go z coraz częstszą rehabilitacją – żali się pan Grzegorz i pyta, do kiedy trwa obowiązek płacenia alimentów i czy dorosłe studiujące zaocznie dziecko nie powinno chociaż trochę pracować, by odciążyć rodziców?

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – dopóki nie będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody z majątku nie wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania, a więc dopóki dziecko nie ukończy szkoły, nie zdobędzie zawodu, nie znajdzie pracy itp. Zatem podstawowym wyznacznikiem prawa dziecka do alimentów jest możliwość samodzielnego utrzymania się. Czas trwania tego obowiązku nie jest ograniczony terminem i nie kończy go uzyskanie pełnoletności. Nie zależy także od osiągnięcia przez dziecko określonego stopnia wykształcenia. Jednym do podjęcia pracy wystarczą zawodówka lub technikum, innym nie zapewniają tego nawet studia.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Stanisław(2014-05-11 23:51) Zgłoś naruszenie 83

  Jak bym wiedział ze mój synuś będzie leciał w ciu...la z alimentami a ma 22 lata i uczy się zaocznie nie zdając z klasy do klasy to by wylądował w beczce albo zakończył by zywot jak dziecko Katarzyny W!!! Do tej pory moze bym opuścił kryminał za dobre sprawowanie albo jeszcze trzy latka bym posiedział i był bym wolnym człowiekiem!! Niestety musze płacić nadal i mieć spieprzone prawie całe zycie przez bachora. Pomijam to że czuje do niego nienawiść i nic więcej! Tak załatwiła mnie jego mamusia! Która ma już 3 dzieci i każde ma innego ojca. OKAZAŁEM SIĘ FRAJEREM!! PRAWO JEST DLA TYCH CO MAJĄ PIENIĄDZE BIEDNEMU ZAWSZE WIATR W OCZY WIEJE. A niezawisłość i sprawiedliwość sądów to BAJKA!!

  Odpowiedz
 • zzz(2013-08-24 11:29) Zgłoś naruszenie 50

  najlepiej nie miec dzieci i po kłopocie (kłopotach).

  Odpowiedz
 • Jaromir(2013-08-25 14:03) Zgłoś naruszenie 40

  Grzegorz będzie pewnie nadal płacił, córka będzie nadal studiować zaocznie, a w wolnym czasie będzie imprezować. Gdy będzie miała ok. 40 lat zażąda od ojca wyprowadzenia się z jego mieszkania, a jak "prośba" nie pomoże, to wykwateruje go raz dwa pod most. Przecież jej się należy, a "staremu dziadowi" już nic się nie należy. On już się nażył w dobrych warunkach - teraz czas na "córcię"!

  Odpowiedz
 • adam(2013-08-24 09:52) Zgłoś naruszenie 30

  Kluczową przesłanką jest moment usamodzielnienia się. Czyli student zaoczny powinien na pewno sam opłacić sobie szkołę plus zarobić trochę grosza. Obowiązek alimentacyjny trwa ale nie w takiej wysokości.

  Odpowiedz
 • pieprzony kraj(2013-08-25 08:20) Zgłoś naruszenie 21

  do zzz - masz rację, bo w tym pieprzonym kraju to mało kogo stać na dzieci

  Odpowiedz
 • złe serce(2013-08-26 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  tyle milionów bezrobotnych a my wciąż im mamy za złe

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane