statystyki

Jak się bronić przed nakazem e-sądu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz31.07.2013, 07:15; Aktualizacja: 31.07.2013, 10:42
e-sąd

e-sądźródło: ShutterStock

W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie można dochodzić roszczeń, które stały się wymagalne dawniej niż trzy lata wstecz. Nakaz zapłaty wydawany jest nadal pod nieobecność pozwanego, jeszcze zanim wda się on w spór i zakwestionuje zasadność roszczenia. Grzywna w wysokości 5 tys. zł grozi powodowi, który w złej wierze albo lekkomyślnie podał nieprawidłowy adres dłużnika.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty znacznie szybciej niż w normalnym postępowaniu sądowym. Jednak pod warunkiem, że stan faktyczny sprawy nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. E-sąd wydaje nakaz zapłaty w postaci elektronicznej i jest on dostępny w jego systemie teleinformatycznym, po podaniu unikalnego kodu nakazu (to 20-znakowy identyfikator umieszczony w lewym górnym rogu wydruku weryfikacyjnego).


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • izabella(2013-07-31 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    Słowo oszust działa w dwie strony, więc następnym razem, zanim go użyjesz dobrze się zastanów. Równie dobrze odnosi się ono do sprzedawców. Nie można wszystkiego uogólniać.
    Ostatnio nagminnie są wystawiane faktury , za niezamówione usługi ,czego doświadczyłam na własnej osobie.
    I Jak można nazwać takich sprzedawców?

    Odpowiedz
  • pyanie za 100 pkt(2013-08-01 00:01) Zgłoś naruszenie 00

    A na jakiej podstawie e-sądy wydają nakaz zapłaty dla roszczeń, które stały się wymagalne dawniej niż trzy lata wstecz???

    Odpowiedz
  • Witalis(2013-08-01 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4. Ponieważ dłużnik ma prawo skorzystać z instytucji przedawnienia na swe żądanie. Skorzystanie z przedawnienia jest przywilejem, i nie uwzględnia się z tego z urzędu.
    Gdy słucham domorosłych prawników - także tych z DGP, z Rz, czy ministrów sprawiedliwości - wygadujących bzdury typu "roszczenia fikcyjne, a nawet przedawnione" to zastanawiam się, jakim cudem taci ignoranci dostali się na zajmowane stanowiska.

    Natomiast do e-postępowania należy mieć zastezeżenia tego rodzaju, że bez dowodów i często w oparciu o fantastyczne opowieści sąd wydaje orzeczenia. To nie jest sąd - to jest maszynka do wydawania nakazów pod dyktando faktycznych wierzycieli, ale i zwykłych oszustów.

    Odpowiedz
  • Witalis(2013-08-01 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Aktualna nowelizacja kpc wprowadzająca iście eklektyczne reakcje w wypadkach zmian adresów pozwanego potwierdza moją negatywną ocenę polskiego świata prawniczego, który albo nie potrafi, albo sabotuje, tworzenie rozsądnych rozwiązań prawnych.
    Zamiast zawieszania postępowań egzekucyjnych w wypadkach odmiennego adresu pozwanego od adresu dłużnika w egzekucji, należało po prostu dać możliwość pozwanemu/dłużnikowi zaskarżenia nakazu zapłaty w terminie 2 tygodni od zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Odpadłby problem wskazywania celowo lub błędnie adresu fikcyjnego na etapie sądowym. W okresie rozpoznawania sprzeciwu wyegzekwowaną wierzytelność należałoby deponować na rachunku depozytowym sądu, aby nikt nie umknął z pieniędzmi. Proste, czy za trudne dla doktorków nauk prawnych?
    W dodatku, w wypadkach bezzasadności powództwa, należałoby nadać jednoznaczne ustawowe uprawnienie dla pozwanego do odsetek za okres deponowania jego pieniędzy, niezależnie od uprawnienia do odszkodowania.
    Do tego jednalk potrzeba inteligentnieszego i uczciwszego ustawodawcy.

    Odpowiedz
  • Witalis(2013-08-01 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do Iwa.
    Ja mam wrażenie, że z wykorzystaniem e-sądu uaktywniło się znacznie więcej oszukańczych wierzycieli niż jest nieuczciwych dłużników.
    Znam spółki, pod szyldem których działają adwokaci i doktorzy nauk prawnych, które nabywają wierzytelności, o których doskonale wiedzą, że zostały wcześniej spłacone lub też że wysokość oprocentowania jest radykalnie niższa, niż formalnie wynikająca z orzeczenia. Jedną z takich jest pewna spółka A. z Sopotu, skupująca "wierzytelności" od SKOK-ów.
    Oszustwa dłużników niespłacających długi są incydentalne w porównaniu z oszustwami systemowymi wielu wierzycieli. Podejrzewam, że intencją stworzenia e-sądu było m.in. ułatwienie działań takich właśnie oszukańczych wierzycieli.

    Odpowiedz
  • iwa(2013-07-31 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego się bronić przed nakazem zapłaty,pożyczyć łatwo a oddać to trudno,chcesz korzystać z rzeczy którą zakupiłeś to płać,czyż sprzedawcy ktoś daje towar za darmo,trzeba zapłacić odprowadzić podatki,a tu oszust nie chce zapłacić,jak można w artykule namawiać aby ktoś nie płacił,czysta hipokryzja.

    Odpowiedz
  • realista(2013-07-31 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    re: iwa "A dlaczego się bronić przed nakazem zapłaty,pożyczyć łatwo a oddać to trudno,chcesz korzystać z rzeczy którą zakupiłeś to płać,czyż sprzedawcy ktoś daje towar za darmo,trzeba zapłacić odprowadzić podatki,a tu oszust nie chce zapłacić,jak można w artykule namawiać aby ktoś nie płacił,czysta hipokryzja."

    Droga iwo. Część wierzytelności dochodzonych przed e-sądem nie istnieje, a nawet nigdy nie istniała. Są to często wierzytelności fikcyjne, wynikające np. z faktu, że "ktoś nie odnotował" wpływu do ubezpieczyciela skutecznie i terminowo doręczonego wypowiedzenia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC. Potem taka wierzytelność, wciągnięta do puli była wielokrotnie cedowana i zaczynała żyć swym wirtualnym życiem.

    Odpowiedz
  • EWA(2013-08-02 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Polskie prawo to glupie prawo jak mam udawadniac , ze nie jestem wielbladem skoro, wrozbici sadowi mowi mi ze jestem!!!??? to chore!

    - wystarczy haslo i przychodzi hochsztapler do sadu i uzyskuje wszystko co chce - doslownie wszystko! pozwani nie bronia sie bardzo czesto, bo nie chca z tymi syfilitykami miec nic wspolnego - grabiez w bialy dzien w imie "prawa"???
    wiekszosc nie zdaje sobie sprawy, ze mafia dziala w sposob zorganizowany , wiec i swiadkowie to rzecz swieta??? dla sadu - a dla pozwanych? przeciez moralnosc zostala gdzies dawno w tyle - a my gonimy aby niszczyc innych i okadac ich z ich pracy!

    IWA - jeszcze nikt ciebie nie orznal na Twoje mienie! nikt naprawde cie nie okradl ze wszystkiego co mialas? bo po prostu nazwal cie swym d l u z n i k i e m?
    sadu to raj dla przestepcow zonglerow! - to przerazajace! - ale znac ustawy i je wykorzystywac przeciwko ludziom, miec troche znajomkow tu i tami mozesz kochana zostac w Polsce biliarderka w b. szybkim czasie to moze byc kiedys nawet zarajestrowany zawod - bedzie "bij Polaka" - to horror!

    Odpowiedz