Sąd Najwyższy odpowie, czy dopłacać do stawki z e-sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.07.2013, 07:27; Aktualizacja: 30.07.2013, 10:44
Prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Czy po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd powód powinien uzupełniać opłatę sądową od pozwu? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów.

Wątpliwości sądu okręgowego pojawiły się po tym, jak wpłynęło do niego zażalenie na postanowienie sądu rejonowego. Chodziło o umorzenie postępowania w sprawie wszczętej przed sądem elektronicznym. W postępowaniu dłużnik wniósł sprzeciw, co spowodowało, że spór trafił do sądu powszechnego. Ten wezwał do uzupełnienia opłaty sądowej do pełnej wysokości (w e-sądzie jest ona obniżana o 3/4), a skoro powód tego nie uczynił – umorzył postępowanie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • JolaCoZnaBola(2013-07-30 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ja już znam odpowiedź - oczywiście, że należy dopłacać:) Jak chodzi o kasę dla Państwa i to dużą to to SN staje się funkcjonariuszem MF.

  Odpowiedz
 • praktyk(2013-07-30 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  należałoby dopłacać, inaczej windykacyjni spryciarze specjalnie będą wnosić wszystkie bez wyjątku pozwy do e-sądu, nawet takie które się nie nadają, żeby e-sąd przekazał te sprawy do zwykłego sądu i żeby w ten sposób ominąć 3/4 opłaty. Za wszystkie doręczenia i przekazania akt zapłaci oczywiście polski podatnik.

  Odpowiedz
 • sąd bez e-sądów(2013-07-31 00:08) Zgłoś naruszenie 00

  E-sądy powinny zniknąć z mapy Polski bo nie przynoszą sprawiedliwości. Wszystkie sprawy winny być przeprowadzane przez sądy powszechne, bo pozwany ma prawo się bronić. Szczególnie przed bezzasadnym oskarżeniem.

  Odpowiedz
 • sąd internetowy(2013-07-31 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  Powinien dopłacać pozwany. Właśnie wszystkie sprawy powinny iść drogą elektroniczną przez e-sąd. Przez www.sadinternetowy.pl przynajmniej każdego stać na dochodzenie swoich praw w sądzie. Co to za prawo, które z założenia ma blokować poszkodowanemu prawo do sądu ze względu na opłatę. W dodatku jej wysokość ma zależeć od kaprysu dłużnika, w którego interesie pomimo braku merytorycznych przesłanek będzie wnoszenie sprzeciwu. Obecnie przed elektronicznym postępowaniu upominawczym nie trzeba podać przyczyn sprzeciwu. Wystarczy napisać "nie zgadzam się". Jestem przekonany, że SN orzeknie, że nie trzeba będzie dopłacać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane