Mogą legitymować i przeglądać zawartość podręcznych bagaży, a w ograniczonych przypadkach nakładać mandaty na kierowców. Ponoszą też odpowiedzialność za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

Czy strażnik miejski to funkcjonariusz
Zostaliśmy wylegitymowani przez patrol straży miejskiej. Byliśmy pod wpływem alkoholu. Kolega nie chciał pokazać dokumentu i wulgarnie zwracał się do strażników. Teraz ma sprawę karną o znieważenie funkcjonariusza. Czy strażnik miejski to taki sam funkcjonariusz jak policjant?

Czy mogłem zostać poddany kontroli osobistej
Siedziałem na ławce w parku. Podeszli do mnie strażnicy miejscy i kazali mi otworzyć plecak. Powiedzieli, że przed chwilą w okolicznym sklepie z AGD/RTV dokonano kradzieży. Kiedy im odmówiłem, chwycili mnie za ręce i przeszukali odzież i plecak. Czy mieli do tego prawo?

Czy strażnik może posiadać broń palną
Strażnicy miejscy mogą dzisiaj używać siły fizycznej, kajdanek czy paralizatorów. Czy tak samo jak policjanci mogą nosić broń palną i jej używać?

Czy muszę przyjmować mandat od strażnika
Straż miejska wypisała mi mandat za złamanie zakazu ruchu na zamkniętej starówce. Powiedziałem funkcjonariuszom, że jest to teren prywatny, gdzie nie można karać mandatami. Czy muszę przyjąć mandat od strażnika miejskiego?

Czy mogę otrzymać pouczenie zamiast mandatu
Strażnicy miejscy nałożyli na mnie mandat za złe parkowanie. Próbowałem wyjaśnić im, że zatrzymałem się na zakazie tylko na chwilę i poprosiłem o pouczenie. Otrzymałem informację, że straż miejska nie może dawać pouczeń i muszę dostać mandat. Zdaje się, że to nieprawda?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.