Od dziś paszport wyrobimy w dowolnym urzędzie wojewódzkim, a nie tak jak dotąd – tylko we właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Pozwala na to nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027 ze zm.).
– Wniosek o wydanie dokumentu można składać w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Nie radzimy jednak tego robić np. na wakacjach, ponieważ czas na wyrobienie dokumentu może maksymalnie wynosić 30 dni, a paszport będziemy musieli odebrać w tym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.
Nie zmieniają się stawki za wyrobienie paszportu. Osoba dorosła musi zapłacić 140 zł, a połowę tej sumy płacą emeryci, renciści, niepełnosprawni, studenci oraz uczniowie powyżej 13. roku życia. Paszport dla młodszych dzieci kosztuje 30 zł, a seniorzy, którzy przekroczyli 70 lat, nie płacą za jego wydanie wcale.
Rozszerzył się także katalog osób, które w nagłych wypadkach mogą się ubiegać o paszport tymczasowy. Wnioskować o jego wydanie mogą osoby, które czeka niespodziewana delegacja. Do tej pory taką możliwość mieli jedynie ci, którzy musieli wyjechać w związku z chorobą czy pogrzebem kogoś z rodziny, lub podróżni, którzy utracili paszport i nie mieli jak wrócić do domu. Paszport tymczasowy ważny jest rok.