Wydłużenie do pięciu lat ważności paszportów wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia przewiduje nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmiana wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu.

Nowelizacja usunęła z ustawy zapis, zgodnie z którym dzieciom poniżej piątego roku życia wydawany był paszport ważny 12 miesięcy i wprowadziła zasadę, że małoletni otrzymuje paszport na pięć lat. "Jest to rozwiązanie zgodne z ustawodawstwami większości krajów europejskich, usuwa ono ograniczenia dla rodzin z małymi dziećmi w podróżowaniu" - zaznaczono w środę w informacji Kancelarii Prezydenta. Prezydent podpisał nowelizację we wtorek.

Do 2006 r. małe dzieci otrzymywały w Polsce paszporty ważne 10 lat, od 2006 do 2010 r. ważność paszportów wydawanych małym dzieciom wynosiła pięć lat. Dwa lata temu okres ten skrócono do roku. Autorem projektu zmiany był klub SLD, który zaproponował wydłużenie go do pięciu lat - tak, jak to jest w przypadku dzieci do 13. roku życia. Zmiana została uchwalona przez Sejm w końcu maja, Senat nie wprowadził do niej poprawek.

Większość państw wymaga, by w chwili wjazdu paszport obcokrajowca był ważny przynajmniej sześć miesięcy; są kraje, w których obowiązuje zasada, że paszport musi być ważny jeszcze przez sześć miesięcy od momentu wyjazdu, a w przypadku niektórych (np. Indii) minimalny okres ważności paszportu wynosi 12 miesięcy, by można było ubiegać się o wizę turystyczną.

Warunki te - jak wskazywano podczas prac nad nowelizacją - powodują, że osoba, która chciała np. dwa razy w ciągu roku spędzić urlop z dzieckiem w wieku poniżej pięciu lat, za granicą, poza terenem strefy Schengen, musiała w ciągu jednego roku występować dwukrotnie o paszport dla dziecka, a i tak w przypadku niektórych państw wjazd mógł okazać się niemożliwy lub maksymalna długość pobytu była ograniczona.