Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją np. gazu lub prądu musi zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci z ubiegającymi się o to podmiotami, na zasadzie równoprawnego traktowania, gdy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Wynika to z art. 7 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne.
Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, to jest zobowiązane niezwłocznie powiadomić o tym pisemnie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. Niezależnie od braku warunków technicznych i ekonomicznych przedsiębiorstwo może odmówić zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jeżeli ubiegający się o to podmiot nie ma tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do których paliwa gazowe lub energia mają być dostarczane. Tak bowiem wynika z art. 7 ust. 3 ustawy – Prawo energetyczne. Wyjaśnijmy, że takim tytułem prawnym może być prawo własności lub współwłasności nieruchomości gruntowej lub lokalu mieszkalnego, prawo użytkowania wieczystego, umowa dzierżawy, umowa najmu czy też użyczenia, a także inne prawa rzeczowe lub obligacyjne.
Wykazanie tytułu prawnego należy do obowiązku podmiotu ubiegającego się o przyłączenie. Powinien on wypełnić ten obowiązek na etapie składania wniosku o przyłączenie do przedsiębiorstwa energetycznego. Składając np. wniosek o przyłączenie do sieci gazowej, należy do niego dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu tytułu prawnego do korzystania z obiektu. Z kolei do wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej należy załączyć dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy.