"Polacy mają prawo, by ich interesy prawne były chronione przez wymiar sprawiedliwości bez konieczności długiego oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy. Pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, a cel postawiony przez premiera na tę kadencję to ograniczenie tego czasu o jedną trzecią" - powiedział Gowin, który na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przedstawił posłom plany resortu na najbliższe miesiące.
Minister oraz obecni na posiedzeniu komisji wiceministrowie podkreślali, że priorytetami resortu są: sprawność, jakość, dostępność i efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Na celowniku sądy rejonowe
Posłowie wszystkich opcji politycznych pytali ministra m.in. o zapowiadaną restrukturyzację sądów rejonowych. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada, że zniesionych zostałoby ponad 120 sądów rejonowych, w których pracuje do 14 sędziów włącznie. W ich miejsce powstałyby wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 lipca tego roku.
"Celem tej restrukturyzacji nie jest szukanie oszczędności; przeciwnie, tym celem jest zapewnienie szerszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości" - mówił Gowin. Według niego, większość małych sądów nie jest dostatecznie obciążonych pracą, natomiast sądy w większych miastach są dramatycznie przeciążone i nie mają warunków, aby odpowiednio sprawnie funkcjonować.
Wiceminister Grzegorz Wałejko podkreślił z kolei, że w projekcie reorganizacji sądów rejonowych "nie ma mowy o zniesieniu żadnego wydziału". "W tych sądach rejonowych, które zostaną zniesione, pozostaną na miejscu te same wydziały" - zaznaczał.
Głęboka reforma sądownictwa wojskowego
Gowin powiedział, że w ministerstwie trwają prace "nad głęboką reformą sądownictwa wojskowego". "W pierwszym półroczu 2011 r. do wojskowych sądów garnizonowych wpływało średnio osiem spraw na sędziego w ciągu półrocza, w tym samym czasie w sądach rejonowych były to 83 sprawy na sędziego" - wskazywał minister.
Reforma Kodeksu karnego - zmniejszenie jego restrykcyjności wobec drobnych przestepstw
Gowin poinformował także o rozpoczęciu prac nad nowelizacją Kodeksu karnego; projekt ma być gotowy na koniec roku. "Moje osobiste wrażenie jest takie, że kodeks jest nadmiernie restrykcyjny w sprawach drobnych, a zbyt pobłażliwy w sprawach ciężkich" - powiedział. Zaznaczył, że kierunek prac nad tą nowelizacją określi działająca przy resorcie komisja kodyfikacyjna do spraw prawa karnego.
Dalsza informatyzacja - KRS-u, postępowania wieczystoksięgowego, rozwijanie dozoru elektronicznego
Kolejnym celem resortu - jak zapowiedział Gowin - jest przyspieszenie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. "Planujemy informatyzację Krajowego Rejestru Sądowego, informatyzację postępowania wieczystoksięgowego, wprowadzenie elektronicznego bankowego tytułu wykonawczego i elektronicznego protokołu rozpraw w sprawach o wykroczenie, a także dalszy intensywny rozwój systemu dozoru elektronicznego" - wyliczał.
Minister zaznaczył, że sukcesem było utworzenie dwa lata temu e-sądu rozpatrującego pozwy o zapłatę w trybie upominawczym. "W poprzedniej kadencji, dzięki ministrowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, resort sprawiedliwości wysunął się na czoło, jeśli chodzi o postęp w cyfryzacji, chcemy te działania kontynuować i intensyfikować" - zapewnił.
Za niesatysfakcjonujące uznał dotychczasowe efekty we wprowadzaniu systemu dozoru elektronicznego skazanych. "Od początku roku system może objąć 7,5 tys. osób, a w dozorze przebywa obecnie około 2 tys. skazanych; wskazuje to na potrzebę zmian legislacyjnych, jak i na konieczność zmiany podejścia sędziów do tego systemu" - mówił.
Szef resortu sprawiedliwości poinformował także, że dobiegają końca prace nad założeniami o dostępie do pomocy prawnej dla osób niezamożnych. "Mamy świadomość ograniczeń budżetowych, ale nasze rozwiązania będą brały to pod uwagę" - powiedział.
Minister zapowiada upraszczanie procedur sadowych, tak karnych jak cywilnych
Minister zapowiedział ponadto daleko idące usprawnienie procedur sądowych, zmiany w zakresie Kodeksu postępowania cywilnego, nowelizację Kodeksu postępowania karnego, zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym, przegląd budżetu i infrastruktury. "Planujemy też zrównanie uprawnień adwokatów i radców prawnych, co jednak nie oznacza ujednolicenia obu korporacji, bo to powinno być suwerenną decyzją środowisk prawniczych" - mówił Gowin.
Ponadto resort planuje zwiększyć uprawnienia referendarzy sądowych i wzmocnić kadrowo najbardziej przeciążone pracą warszawskie sądy.
Komentarze(9)
Pokaż:
To ja Wam powiem jak skrócą się procesy w Polsce...
przeciętnie z 1500 dni do 1499 dni.
Proponuję zlikwidować Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Najwyższy. Nie będzie kogo chronić w tym kraju, bo wszyscy będą winni: mandatu, zapłaty, roszczenia, kary, - wszystkiego.
Nie zbadano w ogóle zasadności likwidacji sądów, czemu rząd nie zrobi referendum w sprawie likwidacji sądów, wydłużenia wieku emerytalnego.
PO zaczyna rządy niczym dyktatorzy - takie mam widzimi się na dziś to tak zrobię,
i kolejny bubel trafia na łamy gazet i mediów.
W doborze ministra do resortu trzebaby się zastanowić nad tym czy ten czlowiek ma w ogóle pojęcie jakim resortem przyjdzie mu kierować i co wie na jego temat.
a to ciekawe - maleńki sąd rejonowy w kilkunastotysięcznym Wałczu, gdzie pracuje 10 czy 11 sędziów NIE zostanie zlikwidowany.
Czyżby były jakieś inne kryteria niż podał minister Gowin dlaczego jednych się likwiduje a innych nie? A no tak, zapomniałem, mąż prezeski - poseł Suski - jest członkiem PO.
Nie ma to jak równi, i równiejsi, no nie :).
Nie wspomniałeś jednak o jednym: DORĘCZENIE ZASTĘPCZE. A władza spoczywa o czym co dziennie wspominają mi adwokaci i sędziowie W RĘKACH LISTONOSZA !!! Wiele razy na wniesienie sprzeciwu jest za późno. Jak listonosz zasugeruje, że ktoś nie zechciał odebrać przesyłki, to umarł w bytach. Nakaz i 15 tysięcy trafia do komornika. Sądy wcale nie przestrzegają zasady umarzania nakazu po niepodjęciu, tak jakby go nie było. Nikt też nie sprawdza spraw podawania fałszywych adresów pozwanych sądom, które potem są ,,cudownie odnajdywane" przy egzekucji.
Bardzo uciążliwą kwestią jest też przekazywanie do rozpatrzenia niezgodnie z właściwością miejscową i miejscem realizacji umowy do sądu właściwego ze względu na... adres siedziby powoda. Słowem działalność E-sądów to bezprawie. I mam taką nadzieję, że historia w końcu zawróci. Będą sądzeni sędziowie którzy sądzą w E-Sądach.
Jak Gowin chce usprawnić pracę sądów, to dla mnie wygląda jakby wszystko chciał przerobić na E-Sądy. Bo przecież ten sąd działa wyjątkowo sprawnie...
A JAK SIĘ W NIM NAŻERAJĄ WŁAŚCICIELE FIRM TELEKOMUNIKACYJNYCH I ICH PRAWNICY. PRAWDZIWE BANDYCKIE ELDORADO...
Jakbyś płacił uczciwie swoje długi to nie musiałbyś się spotykać z tymi złymi sędziami. I taka jest prawda.
Nie mam długów tylko nadpłatę !!!
A firma mimo czterokrotnego monitowanie nie chciała rozwiązać ze mną umowy.
Absolutnie jestem spokojny, ale parę osób nie może już spać spokojnie.
Pamiętaj, że to co piszę jestem w stanie udowodnić. Jeżeli będziesz otwierał dzioba i bezwzględnie mielił, że mam jakiś długi których nie jesteś w stanie udowodnić, bo ich nie mam, to możesz pożałować.
Radzę też wszystkim: uważajcie na wszelakiego rodzaju abonamenty z operatorami telekomunikacyjnymi i róbcie to co ja: JAK JUŻ MACIE JAKIŚ ABONAMENT, TO TRZYMAJCIE RACHUNKI 10 LAT !!! CO NAJMNIEJ...
nie moze być tak ze np. prosta sprawa o bezpodstawne zwolnienie z pracy jest rozpatrywana przez sad pracy 2 lata (w pierwszej instancji), a prosta sprawa o nakaz zapłaty 1,5 roku w sadzie rejonowym,
ponadto zdecydowanie za wysokie dla przecietnego obywatela sa wysokości wpisów sądowych oraz koszty adwokatów czy radców prawnych, do tego dochodzi sprawa braku właściwej organizacji pracy administracji w sadach, czas pracy zazwyczaj 9-15h, brak właściwych informacji na stronach internetowych, brak czytelni akt w sadach np. w sadzie rejonowym w wołominie trzeba czekac godzinami przed sekretariatem wydziału by zapoznać sie z aktami sprawy bo jest wyznaczone tylko jedno stanowisko do czytania akt...etc.
Reasumując jesli ktos nie ma stycznosci z organami wymiaru "sprawiedliwości" to nie ma zielonego pojecia jak to kiepsko funkcjonuje, obecnie podstawowe prawo konstytucyjne tj. prawo do sądu i sprawiedliwości jest FIKCJĄ.