Inteligentne liczniki elektryczne będą naruszały naszą prywatność – ostrzega GIODO.
Nawet kilkanaście razy w ciągu doby inteligentne sieci energetyczne będą zdalnie odczytywały zużycie prądu oraz wielkość pobieranej mocy. Dane te będą przesyłane następnie do dystrybutora energii. Nad założeniami do ustawy, która ma wprowadzić takie rozwiązania, pracuje Ministerstwo Gospodarki. Wprowadzenie inteligentnych sieci pozwoli pozyskać szczegółowe informacje o naszych zachowaniach. Firma energetyczna na podstawie takich danych zbuduje profil każdego gospodarstwa domowego.

Obowiązki operatora

Widząc, w jakich porach zmniejszamy, a w jakich zwiększamy pobór prądu, dystrybutor dowie się np. kiedy wracamy z pracy i włączamy np. telewizor, a w jakich godzinach kładziemy się spać. Zagrożenie w tym dostrzegł dr Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych. Zwrócił się w tej sprawie do Waldemara Pawlaka, ministra gospodarki, i wskazuje na to, iż rozwiązania ustawy mogą naruszać prywatność obywateli.
Celem wprowadzenia inteligentnych sieci elektrycznych ma być dostosowanie systemu energetycznego m.in. do rozwoju odnawialnych źródeł energii w sektorze komunalnym czy samochodów elektrycznych. Zbierane dane za pomocą takich inteligentnych liczników elektrycznych mogą mieć też znaczenie np. dla spraw reklamacyjnych.
– Takie automatyczne pozyskiwanie danych od osób fizycznych wydaje się mieć niewielkie znaczenie dla wskazanych celów – czytamy w piśmie GIODO. Dr Wojciech Wiewiórowski zwraca przy tym uwagę, że jeżeli okaże się, że dla osiągnięcia prawnie usprawiedliwionego celu konieczne będzie pozyskiwanie przez operatorów dystrybucyjnych wszystkich danych pomiarowych, to operator będzie podlegał pod ustawę o ochronie danych osobowych. Będzie więc musiał zastosować środki bezpieczeństwa, które zapewniają odpowiednią ochronę takich informacji, by dane osobowe klientów nie trafiły w ręce osób nieuprawnionych.

Odpowiedź resortu

Uwagi GIODO nie pozostały bez odpowiedzi.
Waldemar Pawlak zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że w kontekście ochrony danych osobowych wprowadzenie inteligentnych liczników jest delikatną i trudną kwestią. Zapewnił jednak, że chce, by rozwiązania te były zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Dlatego też zwrócił się do GIODO o wyznaczenie przedstawiciela, który w imieniu generalnego inspektora weźmie udział w pracach legislacyjnych związanych z inteligentnymi sieciami energetycznymi.