Na uzyskanie minimum 30 punktów szkoleniowych do końca tego roku radcowie mieli już czas od początku 2009 r. Jednak nie wszystkim do tej pory to się udało.
W tym roku po raz pierwszy radcowie prawni będą rozliczani z obowiązku podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 31 grudnia minie bowiem trzyletni okres, w trakcie którego radcowie muszą uzyskać minimum 30 punktów szkoleniowych. Obowiązek doskonalenia zawodowego nałożyły na radców prawnych od 2009 roku postanowienia kodeksu etyki zawodowej oraz specjalnej uchwały Krajowej Izby Radców Prawnych. Pierwszy cykl szkoleń zawodowych rozpoczął się 1 stycznia 2009 r., a skończy 31 grudnia 2011 r.

Połowa zdyscyplinowanych

W kraju nie ma jeszcze izby, w której wszyscy jej członkowie wywiązaliby się z nałożonego na nich obowiązku. Przykładowo w Warszawie na 5117 radców prawnych korporacyjne minimum 30 punktów zrealizowało 1672 radców prawnych (32 proc.). Natomiast prawie 35 proc. (1783 warszawskich radców) nie uzyskało do dnia dzisiejszego ani jednego punktu szkoleniowego. Z kolei w izbie wałbrzyskiej obowiązek swój wykonało 392 z 620 radców. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie na 1583 członków okręgowej izby ponad połowa dopełniła już niezbędnych formalności. Natomiast w Koszalinie spośród 432 radców prawnych wymaganą liczbę punktów za udział w podnoszeniu swoich kwalifikacji uzyskało już 266 radców.
– Na 1119 radców prawnych łódzkiej izby z obowiązku doskonalenia zawodowego wywiązało się dotychczas 525 radców prawnych. Sądzę, że wszyscy radcowie prawni OIRP w Łodzi wywiążą się z obowiązku doskonalenia zawodowego w terminie określonym w uchwale Krajowej Rady Radców Prawnych – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi.

Za co punkty

Zgodnie z uchwałą punkty można zdobywać na warsztatach szkoleniowych. Każda godzina zajęć doszkalających zorganizowanych przez KRRP i rady izb okręgowych to 2 pkt dla słuchacza i 4 pkt dla wykładowcy. Z kolei na szkoleniach organizowanych dla radców przez pracodawców oraz instytucje spoza samorządu zawodowego uczestnik będzie mógł zdobyć 1 pkt, a szkoleniowiec 2 pkt za każdą godzinę wykładu. Punkty można uzyskiwać także za publikacje z dziedziny prawa – opracowania, artykuły w czasopismach fachowych, glosy do orzeczeń sądów. Za każdą z tych form szkolenia radca uzyska 6 pkt. Dodatkowo ci, którzy zdobyli uprawnienia zawodowe bez odbycia aplikacji radcowskiej i zdania egzaminu radcowskiego, w ciągu pierwszych dwóch lat po wpisaniu na listę obowiązani są zaliczyć minimum pięć godzin szkolenia z zasad etyki oraz historii zawodu.
Jak wskazuje dr Mariusz Maciejewski, przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego w OIRP w Warszawie, warszawska izba oferuje radcom prawnym szeroki wachlarz szkoleń, a radcowie chętnie z nich korzystają i są zadowoleni z jakości.



Propozycje zmian

– Jeżeli chodzi o koncepcję obowiązku doskonalenia zawodowego, to już dziś widać, gdzie można ten system rozwinąć – mówi Mariusz Maciejewski.
Jego zdaniem warto na przykład zwiększyć zakres punktowanych form doskonalenia, rozszerzając je o studia podyplomowe czy studia doktoranckie, oczywiście rozwijające kompetencje prawnicze. Można również uwzględnić szkolenia e-learningowe, a także kursy języków obcych prawniczych.
Radcowie muszą udokumentować szkolenia, które odbyli. W tym celu powinni składać w swoich radach okręgowych zaświadczenia zawierające informacje o ich formie i zakresie oraz o liczbie godzin, a także dowody publikacji prawniczych.
– Gdyby okazało się, że radcowie nie wywiązali się ze swoich obowiązków, to każdy przypadek należy oceniać indywidualne. Niewykluczone jest więc również wdrożenie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do radców prawnych, którzy w sposób lekceważący nie wywiązali się z obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych – wyjaśnia Sabina Lutomska, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie.

Obowiązki adwokatów

Podobne obowiązki związane z podnoszeniem swoich kwalifikacji mają również adwokaci. Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie zasad wykonywania obowiązku doskonalenia zawodowego członkowie palestry muszą aktualizować oraz rozszerzać swoją wiedzę z zakresu prawa i orzecznictwa.
Samorządowa uchwała określa także wymaganą liczbę godzin szkoleń. Izby adwokackie muszą pilnować, by każdy ich członek przez 10 godzin rocznie uczestniczył w dodatkowych zajęciach. Jak wyjaśnia Małgorzata Gruszecka, członek prezydium NRA i przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów przy NRA, obowiązkiem adwokata jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
– Wykonywanie zawodu adwokata jako zawodu zaufania publicznego wymaga najwyższej staranności i profesjonalizmu. Również przy stale zmieniających się przepisach prawa niezbędne jest dokształcanie – tłumaczy adwokat Małgorzata Gruszecka.

Sprawozdanie w radzie

Do końca lutego każdy adwokat powinien złożyć właściwej okręgowej radzie adwokackiej sprawozdanie o wykonaniu obowiązku doskonalenia zawodowego w minionym roku.
– W przypadku niewykonania przez adwokata tego obowiązku grozi mu postępowanie dyscyplinarne. Są to zazwyczaj kary ostrzeżenia, upomnienia, ale też kary pieniężne. Jeśli adwokat nie wypracował wymaganych godzin, jego sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez dziekana – mówi adw. Małgorzata Gruszecka.
Dodaje, że w skali krajowej niewywiązywanie się z obowiązku nie stanowi dużego problemu. Świadczy to o rzetelności i odpowiedzialnym podejściu kolegów.
Szkolenia dla radców prawnych będą miały formę e-learningu
Krajowa Rada Radców Prawnych stworzyła nowoczesny, jedyny wśród zawodów prawniczych tak kompleksowy system doskonalenia zawodowego obejmujący wszystkich radców prawnych. Co ważne, dzięki dotacjom zarówno ze strony krajowej rady, jak i okręgowych izb, szkolenia są niedrogie i tym samym dostępne dla każdego radcy prawnego. Tak więc obowiązek szkoleń nie jest dla radców uciążliwy, stanowi zaś szansę na podniesienie swoich kompetencji. Pracujemy nad dalszym rozbudowaniem systemu o kolejne nowatorskie metody m.in. e-learning.
Formy doskonalenia prawników / DGP