Trudno sprzedać mieszkania z TBS-ów

autor: Ewa Wesołowska24.12.2010, 03:00

Rząd szuka pieniędzy do budżetu. Dlatego PO przygotowała ustawę ułatwiającą lokatorom TBS-ów wykup lokali.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • dc(2010-12-24 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe - ja znam lokatorów TBS, którzy dziś mają duże pieniądze, ale jak mówią , wykupią ,gdy cena zjedzie do 1 zł (!). A tak na marginesie - kiedy rząd pomyśli o zadośćuczynieniu dla tysięcy osób , które wykupiły swoje mieszkania biorąc duże , do dziś spłacane kredyty. Dziś ci co wykupili za przysłowiową złotówkę śmieją się z frajerów ,którzy zapłacili za wykup po kilkadziesiąt tysięcy. Tak wyglądała sprawiedliwość za rządów Kaczorów - myśleli ,że tym działaniem utrzymają się przy rządzeniu dożywotnio !

    Odpowiedz
  • inka(2010-12-25 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    własnie -może stworzymy jakieś stowarzyszenie i zaczniemy walczyć o swoje???

    Odpowiedz
  • OGOLONA OWIECZKA(2010-12-26 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    ŚWIĘTE SŁOWA INKA TAKICH OSZUKANYCH PRZEZ KACZORÓW JEST W TYM BANTUSTANIE SETKI TYŚIĘCY,NO JK BY SIĘ ZNALAZŁ KTOŚ CHĘTNY KTO BY TO ZORGANIZOWAŁ POPRZEZ INTERNET TO POSPOLITE RUSZENIE, NAPEWNO UZYSKAŁ BY POTWORNE POPARĆIE,NO A RESZTA W RĘKU BOGA,BO ON NAPEWNO NIE ZOSTWI SWOJE BIDNE SŁUGI

    Odpowiedz
  • tom(2010-12-26 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    trudno to dostac kredyt, niestety ale wiekszosc bankow niechetnie udziela pozyczek a od samych klientow wymagaja za duzo

    Odpowiedz
  • inka(2010-12-26 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    APEL do odwaznych i kumatych prawników a może pozwy do Strasburga o nierówne traktowanie wobec prawa-to nie jest żart,tylko konkretny biznes do zrobienia,jest nas tysiące!!!

    Odpowiedz
  • Lokator(2010-12-28 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    PROKEKT DO KOSZA! Mieszkam w TBSie i nikt dosłownie nikt z sasiadów nie zamierza wykupywac mieszkania przy takich zasadach! To jest po prostu draństwo. Dlaczego nie moge stać się włascicielem mieszkania po spłaceniu całego kredytu zaciagnietego ne jego budowe, który i tak spłacamy w czynszu?!?! Ktos chce niezle zarobic. Przykład. Mój TBS (47 m2) kosztował w 2005 r. ok 120 000 tys zł. Wpłaciłem 30% czyli 35 000 partycypacji + 12 krotny czynsz jako kaucje. Razem ok 40 000 zł. Dzis mieszkanie jest warte wg cen rynkowych ok 280 -300 tys. Z prostego rachunku wynika, że rynek sztucznie wiwindował ceny o ponad dwa razy, ale ja i inni lokatorzy nie zamierzmy płacic 200 tys za mieszkanie bo poprostu nas NIE STAĆ!

    Odpowiedz
  • Mieszkaniec TBS-u(2010-12-30 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    1. Jestem w stanie zrozumieć, że cena mieszkania wykupowanego z TBS-u ma być rynkowa z odliczeniem partycypacji i pewnie także kaucji - rozumiem też, że 30-sto procentowa partycypacja będzie miała wartość 30% aktualnej ceny rynkowej mieszkania, a nie wartość nominalnej wpłaty dokonywanej kiedyś do TBS-u - tzn. partycypacja z automatu zwaloryzowała sie wraz ze wzrostem wartości rynkowej lokalu, ale nie mogę znaleźć ani słowa o odliczeniu od rynkowej wartości mieszkania kwot, które przez lata płaciłem w ramach czynszu, a one przecież szły na spłatę zaciagniętego przez TBS kredytu - przecież nie całosć było cystym dochodem TBS.

    2. Nie jest prawdą, że po wykupieniu mieszkania "czynsz" do TBS pozostanie na takim samym poziomie jak dotychczas - porównajcie sobie stawki aktualnie opłacane przez właścicieli mieszkań hipotecznych - to jest dużo mniej niż najemcy mieszkań w TBS...

    3. Zmiana przepisów prawa, która skutkuje polepszeniem sytuacji nieoznaczonej liczby podmiotów, nie będzie raczej podstawą do zasądzenia odszkodowania dla tych co podjęli określone działania na podstawie wcześniejszych, mniej hojnych przepisów - państwo nie jest zobowiązane do tego rodzaju lojalności wobec swoich obywateli - gdyby było - to nigdy nie łagodziłoby istniejących w danym czasie przepisów. Trudno - nikt nikogo nie zmuszał do brania kresytów i wykupowania mieszkań gdy było to jeszcze drogie...

    Odpowiedz
  • joka(2011-09-21 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    za darmo umarlo:> nikogo nie obchodzi ze was nie stac, wasz problem:>

    Odpowiedz