Sprawy z całego kraju w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpoznaje e-sąd w Lublinie. Pozew do e-sądu musi być sporządzony na specjalnym formularzu opatrzonym podpisem elektronicznym.
Reklama
Czy potrzebny jest specjalny formularz
Postanowiłem dochodzić roszczenia, korzystając z elektronicznego postępowania upominawczego. Czy pozew powinienem przesłać do sądu na specjalnym formularzu?
Czy opłata od e-pozwu jest niższa
Zamierzam skierować pozew o zapłatę do e-sądu w Lublinie. Czy takie postępowanie jest tańsze od tradycyjnego?
Czy konieczne jest pełnomocnictwo
Zastanawiam się nad wyborem pełnomocnika, który poprowadzi moje sprawy w e-sądzie. Czy w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy składać pełnomocnictwo?
Czy sprzeciw trzeba uzasadnić
W elektronicznym postępowaniu upominawczym został wydany nakaz zapłaty. Chcę wnieść od niego sprzeciw. Czy muszę go uzasadnić i dołączyć do niego dowody?
Czy e-sąd może przekazać sprawę
Powód wniósł pozew drogą elektroniczną, wypełniając specjalny formularz. Czy e-sąd może odmówić rozpoznania sprawy i przekazać ją do sądu według właściwości ogólnej do rozpoznawania w postępowaniu zwyczajnym?
Czy nakaz zapłaty otrzyma klauzulę
Jestem powodem w sprawie, która toczy się przed e-sądem. Czy klauzula wykonalności zostanie nadana nakazowi zapłaty również w formie elektronicznej?
Czy trzeba mieć konto internetowe
Chcę czynnie korzystać z usług e-sądu. Czy w tym celu potrzebuję specjalnego konta internetowego?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak starać się o uzyskanie wyroku w postępowaniu w elektronicznym.
Komentarze(3)
Pokaż:
E-sąd za to jest idealny dla oszustów i nieuczciwych firm windykacyjnych, które bez niego nie miały by szans w normalnym sądzie - składam pozew na sąsiada który przebywa za granicą, nie przedstawiam żadnych dowodów (bo nie trzeba, wyrok zapada na podstawie samego żądania), wszystko się uprawomocnia bo sąsiad nie odbiera pism sądowych i biegiem do komornika, licytować mu majątek.
Jak to się stało że po wprowadzeniu e-sądu liczba spraw w sądach zamiast spaść wzrosła? Po prostu drogą elektroniczną dochodzi się roszczeń przedawnionych, bezpodstawnych, nieudowodnionych...a w sądach jak było tak jest, nic nie ubyło.
2. Nie wiedziałem, że w normalnym sądzie, sąd sprawdza, czy nieodebranie korespondencji nie jest wynikiem urlopu, bądź innego wyjazdu. Teraz spokojniej będę opuszczał lokum na ponad 2 tygodnie.
3. ostatni akapit to też bzdura. Posłałem ok. 100 spraw do e-sądu. Żadna nie przedawniona, wszystkie należne. Wielkim plusem e-sądu jest brak konieczności kserowania kilkudziesięciu faktur, kilkunastostronnicowych umów (z których wazny jest 1 fragment) itd.
A właściwie dlaczego kolega taki cięty na e-sąd? Lepiej tam płacą? ;)
1. Czy potrzebny jest specjalny formularz?
Pozew jest wypełniany za pomocą przeglądarki internetowej
2. Postanowiłem dochodzić roszczenia, korzystając z elektronicznego postępowania upominawczego. Czy pozew powinienem przesłać do sądu na specjalnym formularzu?
Nic się do sądu nie wysyła - wszystko dzieje się "on-line"
3. Czy opłata od e-pozwu jest niższa?
To zależy. Opłata wynosi 1,25% wartości roszczenia (bez odsetek). W niektórych sprawach do 10. tys. zł ta opłata może być nieco wyższa niż w normalnym sądzie.
4. Czy konieczne jest pełnomocnictwo
Zastanawiam się nad wyborem pełnomocnika, który poprowadzi moje sprawy w e-sądzie. Czy w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy składać pełnomocnictwo?
Należy udzielić pełnomocnictwa adwokatowi/radcy - ale nie jest ono wysyłane do e-sądu.
5. Czy sprzeciw trzeba uzasadnić
Nie trzeba.
6. W elektronicznym postępowaniu upominawczym został wydany nakaz zapłaty. Chcę wnieść od niego sprzeciw. Czy muszę go uzasadnić i dołączyć do niego dowody?
Nie. Wystarczy napisać, że wnosi się sprzeciw.
7 Powód wniósł pozew drogą elektroniczną, wypełniając specjalny formularz. Czy e-sąd może odmówić rozpoznania sprawy i przekazać ją do sądu według właściwości ogólnej do rozpoznawania w postępowaniu zwyczajnym?
Oczywiście.
8. Jestem powodem w sprawie, która toczy się przed e-sądem. Czy klauzula wykonalności zostanie nadana nakazowi zapłaty również w formie elektronicznej?
To faktycznie frapujące pytanie, na które na szczęście można udzielić odpowiedzi pozytywnej.
9. Czy trzeba mieć konto internetowe. Chcę czynnie korzystać z usług e-sądu. Czy w tym celu potrzebuję specjalnego konta internetowego?
Nie wiadomo, co autor miał na myśli, więc:
1. Potrzebne jest konto e-mail
2. Przydatne jest konto w banku (aczkolwiek nie konieczne)
3. Konieczne jest konto w e-sądzie
Natomiast ja byłbym wdzięczny za rozwinięcie innych kwestii, a nie przepisywanie tego co jest w poradnikach na stronie e-sądu.
1. Dlaczego osoba fizyczna bez numeru PESEL nie może wnieśc pozwu?
2. Dlaczego wps jest liczony niezgodnie z kpc. To samo tyczy opłat sądowych?
3. Dlaczego nie mogę wnieść pozwu o roszczenie w euro?