Wronkowska-Jaśkiewicz została 6 maja wybrana przez Sejm na sędziego TK.
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podczas uroczystości powiedział, że Trybunał Konstytucyjny jest "fundamentem państwa prawa". Wskazał na konieczność wzmacniania autorytetu TK. Podczas zaprzysiężenia obecni byli m.in. sędziowie Trybunału.
Urodzona w 1943 r. Wronkowska-Jaśkiewicz przez cały okres swej aktywności zawodowej związana jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
W 1971 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Funkcje pojęcia prawo podmiotowe", a w 1982 r. habilitowała się na podstawie rozprawy "Problemy racjonalnego tworzenia praw". W 1995 r. uzyskała tytuł profesora. W latach 1980-1981 oraz w 1983 r., jako stypendystka Fundacji Aleksandra von Humboldta, przebywała na stażach badawczych na Uniwersytecie w Monachium i innych ośrodkach naukowych.
Od 1991 r. kieruje Katedrą Teorii i Filozofii Prawa UAM (poprzednio Teorii Państwa i Prawa). Od kilkunastu lat jest wykładowcą w Podyplomowym Studium Legislacyjnym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi też wykłady na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Od końca 1988 r. do marca 2006 r. była nieprzerwanie członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, a w 1993 r. kierowała zespołem ekspertów ds. prawa i legislacji przy premierze. W 1993 r. zorganizowała aplikację legislacyjną (nadal nią kieruje) prowadzoną przez Kancelarię Rady Ministrów, a obecnie przez Rządowe Centrum Legislacji.
Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów
Zgodnie z konstytucją, Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na jedną, dziewięcioletnią kadencję, spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.
Trybunał Konstytucyjny bada zgodność ustaw, rozporządzeń, umów międzynarodowych z konstytucją, rozstrzyga też spory kompetencyjne pomiędzy konstytucyjnymi organami państwa; jego orzeczenia są ostateczne i powszechnie obowiązujące.