ANALIZA

Policjant z Poznania postanowił wynająć mieszkanie. Niedługo po tym zgłosiło się do niego trzech studentów. Jeden potrzebował umowy najmu do pobierania świadczeń socjalnych. Właściciel szybko stwierdził, że w takim razie czynsz wzrośnie o 250 zł podatku. Studenci szybko zrezygnowali z umowy i obiecali, że w razie kontroli podadzą się za jego rodzinę.

Nowe rozwiązania

W taki nielegalny sposób jest wynajmowane dzisiaj ok. 200 tys. mieszkań w Polsce. Wszystko dlatego, że jedni właściciele chcą zaoszczędzić na podatkach, inni boją się, że gdy trafią na nieuczciwych najemców, będą musieli czekać latami na to, aż gmina zapewni im lokal socjalny. Sytuację chce rozwiązać rząd, który przekazał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Ma on wprowadzić instytucję tańszego i bezpieczniejszego najmu okazjonalnego. Zdaniem ekspertów nie ograniczy on jednak szarej strefy wynajmu mieszkań.

– Nie spodziewam się przełomu. Myślę, że w dalszym ciągu decydująca będzie tutaj mentalność Polaków, którzy szukają okazji, by nie płacić podatków, i wolą radzić sobie z dłużnikami własnymi siłami – uważa doradca rynku nieruchomości Marek Obtulowicz.

Notarialne gwarancje

Nowe przepisy, które mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku, przewidują, że właściciele wynajmujący swoje mieszkania na podstawie tzw. najmu okazjonalnego otrzymają notarialną gwarancję. Najemca oświadczy w niej, że w razie nieprzestrzegania umowy wyprowadzi się z zajmowanego mieszkania do wskazanego przez siebie lokalu. Koszt sporządzenia takiego dokumentu to 255 zł, czyli 1/5 minimalnego wynagrodzenia. Aby zapobiec podawaniu fikcyjnych adresów, wynajmujący będą mogli zażądać dodatkowo pisemnego oświadczenia właściciela wskazanego lokum.

– Przepisy wprowadzają dodatkowe formalności i koszty związane z opłatami za czynności notarialne. Nie każdy ma znajomego czy rodzinę, która będzie mogła podpisać zgodę u notariusza. Takie bariery mogą szybko zniechęcić zainteresowanych najmem okazjonalnym – twierdzi Janusz Schmidt z Polskiego Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości.