statystyki

Prof. Gutowski: Adwokatura musi działać sprawniej [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik12.11.2020, 08:07; Aktualizacja: 12.11.2020, 08:08
Prof. Maciej Gutowski, dziekan Izby Adwokackiej w Poznaniu, kandydat na prezesa NRA. Fot. Wojtek Górski

Prof. Maciej Gutowski, dziekan Izby Adwokackiej w Poznaniu, kandydat na prezesa NRA. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Podział kompetencji na szczeblu centralnym musi być komplementarny ze strukturą w izbach i w komisjach. Gdy współdziałanie jest słabe, samorząd traci efektywność. Jest tu wiele do zrobienia - mówi w rozmowie z DGP prof. Maciej Gutowski, dziekan Izby Adwokackiej w Poznaniu, kandydat na prezesa NRA.

Jako pierwszy z kandydatów na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej przedstawił pan szczegółowy program. W swoim manifeście pt. „Adwokatura XXI w.” dużo pisze pan o propozycjach zmian w regulacjach dotyczących adwokatów, także na poziomie prawa państwowego. Jak chce pan skutecznie zabiegać o te zmiany? Z tego, co wiem, obecnie współpraca między legislatorami a palestrą w sprawie przepisów, które pozwoliłyby zorganizować zjazd, nie układa się zbyt dobrze.

To zależy, jaka w danym momencie historycznym będzie komunikacja adwokatury z władzami. Może być lepsza lub gorsza niż obecnie, to zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest jednak to, na ile my sami jesteśmy przygotowani do przedstawienia dobrych rozwiązań. Oczywiście, że nawet najlepszy projekt nie gwarantuje sukcesu legislacyjnego, ważna jest komunikacja. Ale w alternatywie jest siedzenie w fotelu i czekanie aż coś się zmieni. A to rzadko było efektywne. Lepiej przygotować się wcześniej i działać, gdy jest dobry moment.

Wspomina pan też o apolityczności. Obecny prezes był krytykowany za zbytnie zbliżanie się do opozycji parlamentarnej. Czy pan zamierza się odciąć od takich praktyk?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane