statystyki

Absolwenci KSSiP chcą więcej czasu na start w konkursach na sędziów

autor: Piotr Szymaniak29.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 29.09.2020, 11:23
„Ponadto elektroniczna procedura konkursowa jest dość długa i trwa ok. 12 miesięcy, i dotyczy tylko konkursu na stanowisko jednego sędziego. Do następnego można przystąpić dopiero po jej zakończeniu w systemie” – zwraca uwagę wnioskodawca, dodając przy tym, że od momentu wejścia w życie nowelizacji realnie można było wziąć udział w zaledwie 3–4 konkursach. Zdaniem wnioskodawcy możliwość ubiegania się o wolne stanowisko sędziowskie na starych zasadach jest więc iluzoryczna.

„Ponadto elektroniczna procedura konkursowa jest dość długa i trwa ok. 12 miesięcy, i dotyczy tylko konkursu na stanowisko jednego sędziego. Do następnego można przystąpić dopiero po jej zakończeniu w systemie” – zwraca uwagę wnioskodawca, dodając przy tym, że od momentu wejścia w życie nowelizacji realnie można było wziąć udział w zaledwie 3–4 konkursach. Zdaniem wnioskodawcy możliwość ubiegania się o wolne stanowisko sędziowskie na starych zasadach jest więc iluzoryczna.źródło: ShutterStock

Sejm zajmie się petycją w sprawie przepisów dotyczących absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z I, II i III rocznika, którzy w latach 2011–2016 zdali egzamin sędziowski, ale nie dokonali wyboru stanowiska asesora.

Chodzi o przepisy nowelizacji ustawy KSSiP, która wprowadziła obowiązkową asesurę (Dz.U. z 2017 r. poz. 1139), jednak na mocy przepisów przejściowych osoby te mogły ubiegać się o wybór na stanowisko sędziego na starych zasadach. Było na to pięć lat.

„Rozpoczynając aplikację sędziowską oraz zdając egzamin sędziowski, osoby te nie mogły przewidzieć, że zdają egzamin państwowy niejako z « terminem ważności » . Po zdanym egzaminie były kierowane do odbycia stażu referendarskiego, a po jego ukończeniu nabywały prawo kandydowania w konkursach na stanowisko sędziowskie. Konieczność odbycia asesury pojawiła się już po zdanym egzaminie sędziowskim oraz w stosunku do osób z pierwszego rocznika aplikacji, po nabyciu pełnych uprawnień” – pisze autor petycji, który stoi na stanowisku, że takie ukształtowanie przepisów narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa. Zwłaszcza że choć nowe zasady obowiązują od 2017 r., to pierwsze obwieszczenie o wolnych stanowiskach sędziowskich pojawiło się dopiero w marcu 2018 r.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Łukasz(2020-09-29 07:51) Zgłoś naruszenie 106

  5 lat ot wystarczająco długi okres na załatwienie wszystkich ważnych spraw osobistych, czy zawodowych. Jeśli egzaminowany aplikant myśli, że będzie w nieskończoność wybierał sobie miejsce pracy, to chyba nie do końca rozumie, że sędzia pełni służbę. Nadto, sędzia ma być dojrzały, a nie zachowywać się jak dziecko, niezadowolone z faktu, ze musi pracować gdzieś dalej.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • demokratycznie(2020-09-29 09:05) Zgłoś naruszenie 420

  Sędziego powinno się wybierać w wyborach powszechnych. Inaczej nie ma on demokratycznej legitymacji, aby być traktowany jako władza, ani tym bardziej władza równorzędna władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędzie w modelu kontynentalnym jest tylko urzędnikiem państwowym i niczym więcej. Opowiadanie bajek o niezawisłości sędziowskiej czy o wymiarze sprawiedliwości jest śmieszne, jeżeli samemu nie dostosowuje się prawa do rzekomo wyznawanych wartości demokratycznych. Inna rzecz to wiek i doświadczenie życiowe takich sędziów. Pewnym rozwiązaniem jest model amerykański z ławą przysięgłych. Ale to też nie funkcjonuje.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ewa(2020-09-29 17:44) Zgłoś naruszenie 30

  Absurdalny przepis !!! Przecież to super wykształcone osoby a tu zamyka się im drogę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane