statystyki

Wyciek z KSSiP: Nic się nie stało

autor: Piotr Szymaniak22.07.2020, 07:59; Aktualizacja: 22.07.2020, 07:59
Wyciek danych osobowych KSSiP prokuratura zarzuty

Wyciek danych osobowych KSSiP prokuratura zarzutyźródło: ShutterStock

Na obecnym etapie postępowania brak jest podstaw do wyciągania jakichkolwiek konsekwencji wobec kierownictwa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – stwierdziła podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości wiceminister Anna Dalkowska, która przedstawiała informację MS na temat wycieku danych z KSSiP.

Chodzi o dane sędziów, prokuratorów, asesorów, referendarzy, asystentów sędziów – w sumie ponad 50 tys. osób – które zostały upublicznione w sieci.

– O wycieku dyrekcja szkoły poinformowała ministra sprawiedliwości 7 kwietnia, a następnego dnia dyrektor Małgorzata Manowska (obecnie I prezes SN – red.) zawiadomiła właściwe służby o możliwości popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie – tłumaczyła minister Dalkowska. Dodając, że w następstwie wycieku usunięto wszystkie hasła dostępu do platformy szkoleniowej KSSiP, a także zwrócono się do administratorów serwisów, na których udostępniono skradzione dane, o ich usunięcie. Natomiast osobom, których dane zostały wykradzione, zalecono m.in. założenie konta w systemie informacji kredytowej, by zapobiec próbom wyłudzenia kredytu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ambroży(2020-07-23 01:20) Zgłoś naruszenie 61

    Nie bardzo rozumiem, dlaczego osoby, których dane wyciekły z KSSiP z winy tej instytucji mają ponosić koszty założenia konta w systemie informacji kredytowej. Koszty takie powinna ponieść winna zaniedbania Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, a jeżeli uważa, że bezpośrednio zawinił kto inny, niech ściąga od tej osoby pełne koszty całego zamieszania. Gdyby w normalnym państwie zdarzyło się coś takiego, jak podobny wyciek danych osobowych z instytucji powiązanej o nadzorowanej przez to państwo, osoby zarządzające tą instytucją z hukiem straciłyby stanowiska.

    Odpowiedz
  • Do ambroży(2020-07-23 16:23) Zgłoś naruszenie 02

    Z informacji medialnych wynika, że wyciek danych spowodowany był wyłączną winą osoby trzeciej. Na jakiej podstawie przypisujesz winę KSSiP?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane