statystyki

Wpis do KRS: Bez szans na wsteczne przerejestrowanie

autor: Michał Culepa07.09.2020, 08:50; Aktualizacja: 07.09.2020, 09:01
TK wypowiedział się w kwestii praw majątkowych wspólników, słusznie – zdaniem SN – kwestionując konstytucyjność poprzednich rozwiązań, powodujących utratę przez nich praw do majątku spółki.

TK wypowiedział się w kwestii praw majątkowych wspólników, słusznie – zdaniem SN – kwestionując konstytucyjność poprzednich rozwiązań, powodujących utratę przez nich praw do majątku spółki.źródło: ShutterStock

Spółki nieprzerejestrowane do KRS przed 1 stycznia 2016 r. są z mocy prawa wykreślane i takie rozwiązanie jest prawidłowe, zgodne z konstytucją i zapewnia bezpieczeństwo obrotu. Wniosek o przerejestrowanie takiej spółki złożony po tym terminie zostanie odrzucony.

Sprawa dotyczyła wpisu do KRS, a właściwie przerejestrowania założonej jeszcze w latach 90. XX w. spółki z o.o., której właścicielami i jedynymi udziałowcami było małżeństwo z Niemiec. Sami, będąc artystami, przenieśli się ponad 20 lat temu do miasta L. na Dolnym Śląsku, gdzie nabyli dom i zorganizowali tam prywatną galerię sztuki oraz miejsce spotkań.

Jednak gdy w 2001 r. weszły w życie przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 1997 r. nr 121, poz. 770), nie przepisali swojej spółki z dawnego rejestru handlowego (firmę zakładali jeszcze pod rządami przedwojennego kodeksu handlowego) do KRS. Nie zrobili tego nawet w 2015 r., kiedy to upłynął ostateczny termin przeniesienia spółek i innych podmiotów, wpisanych do rejestru handlowego i innych rejestrów przed wprowadzeniem KRS.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane