statystyki

Co zrobić, gdy do składu odwoławczego wchodzi osoba powołana na wniosek obecnej KRS, czyli styczniowa uchwała SN w praktyce

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.08.2020, 08:12; Aktualizacja: 27.08.2020, 08:46
Odnosząc się do kryteriów wskazanych przez SN, szczeciński sąd uznał, że w tym przypadku takich obaw nie ma, a zatem skład spełnia minimalne wymagania

Odnosząc się do kryteriów wskazanych przez SN, szczeciński sąd uznał, że w tym przypadku takich obaw nie ma, a zatem skład spełnia minimalne wymaganiaźródło: ShutterStock

Co w sytuacji, gdy w skład sądu odwoławczego wchodzi osoba powołana na urząd sędziego na wniosek obecnej KRS? Sąd ten powinien z urzędu zbadać, czy taki skład nie jest sprzeczny z prawem.

Do takich wniosków doszedł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Zbadał on tę kwestię, jeszcze zanim przeszedł do merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Jak zaznaczył na wstępie, w pełni aprobuje styczniową uchwałę trzech połączonych izb Sądu Najwyższego (sygn. akt BSA I-4110-1/20). Znalazły się w niej wskazówki, jakie kryteria należy stosować, analizując, czy sąd został prawidłowo obsadzony. Szczeciński SA uznał więc, że to orzeczenie SN zobowiązuje go do sprawdzenia, czy w rozpoznawanej przez niego sprawie ma do czynienia ze składem orzekającym sprzecznym z przepisami prawa, a więc takim, o którym mowa w art. 379 pkt 4 k.p.c., co skutkowałoby nieważnością postępowania. W tym celu SA musiał ustalić, czy wadliwość procesu powołania jednego z sędziów szczecińskiego sądu apelacyjnego – Tomasza Sobieraja – prowadzi, w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności ustanowionego nie tylko w konstytucji, ale także w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Odnosząc się do kryteriów wskazanych przez SN, szczeciński sąd uznał, że w tym przypadku takich obaw nie ma, a zatem skład spełnia minimalne wymagania. I dokładnie wyjaśnił, w jaki sposób doszedł do takiego wniosku.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • realista50(2020-08-28 08:54) Zgłoś naruszenie 130

  A w rzeszowskiej apelacji pracuje sędzia nominowana przez noe KRS , która nigdy nie orzekała , a awansowała wprost do Sądu Apelacyjnego / II instancja ?...........................Dlaczego Sądy z urzędu nie .wyłączają takich sędziów z orzekania ???????????????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista(2020-08-27 12:06) Zgłoś naruszenie 106

  I dlatego pakuje się tych nowych sędziów do II instancji (SO, SA) aby nie miał kto tego oceniać.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2020-08-27 14:02) Zgłoś naruszenie 44

  Super orzeczenie! Po nim można brylować w iustycji jako wojownik o niezależność i niezawisłość, a jedocześnie wnioskować do nielegalnej i upolitycznionej krs o nominacje przez oczywiście też nielegalnie wybranego "długopisa" do np. SN-u i braniu kasiorki z nielegalnego budżetu.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2020-08-28 10:19) Zgłoś naruszenie 45

  Ad realista 50. a ja znam taką sędzię, co nigdy nie orzekała a trafiła od razu do sadu najwyższego. wprawdzie na podrzędne i mało ważne stanowisko I prezesa SN, ale jednak. Nazywała się prof. Gersdorf, a unia europejska udzieliła jej pełnego wsparcia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ...(2020-08-27 15:38) Zgłoś naruszenie 22

  Na szczęście widoczne tylko 31 % treści ...

  Odpowiedz
 • samozwaniec(2020-08-29 11:59) Zgłoś naruszenie 22

  Wczoraj wspólnie z sąsiadami podjęliśmy uchwałę, że sędziowie powołani tylko przez korporantów czy pzpr, tj. wszyscy powołani przed 2015r są powołani wadliwie i nie należy dawać im posłuchu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KTR(2020-08-28 21:22) Zgłoś naruszenie 14

  Zatem, mówiąc w pewnym skrócie: jak nasz kumpel dostanie nominacje od nielegalnej KRS i nieprawowitego Prezydenta, to wszystko jest O.K. Przyjmujemy go do składu. Jednak te same okoliczności wobec osób nie będących naszymi kumplami uniemożliwiają im orzekanie. Słuszne i trafne, panowie powołani ( w pewnej części ) przez Radę Państwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane