statystyki

Sprostowanie można wysłać do naczelnego dodatku

autor: Michał Culepa07.09.2020, 07:42; Aktualizacja: 07.09.2020, 08:55
prasa, media, gazety

SN wskazał najpierw, że nie ma potrzeby przy wnioskowaniu o sprostowanie podawać personaliów redaktora naczelnegoźródło: ShutterStock

Gdy stopka redakcyjna sugeruje, że dodatek do gazety albo serwis internetowy jest odrębnym tytułem prasowym, adresatem wniosku o sprostowanie i ewentualnym pozwanym będzie redaktor tego medium. Nawet jeżeli nie było ono osobno zarejestrowane. Uznał tak Sąd Najwyższy.

1 kwietnia 2017 r. w lokalnej, szczecińskiej części portalu Wyborcza.pl (Szczecin.wyborcza.pl) ukazał się tekst pt.: „Dorota Kania: Jaruzelski to sowiet podstawiony za prawdziwego Jaruzelskiego”. Wbrew tytułowi, główną bohaterką artykułu była jednak znana dziennikarka, która niedługo po tej publikacji skierowała do redakcji portalu żądanie opublikowania sprostowania w trybie art. 31a prawa prasowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1914).

I tu zaczęły się problemy. Otóż red. Kania, za pośrednictwem swojego pełnomocnika, zażądała publikacji sprostowania personalnie od ówczesnej redaktor (figurującej w stopce internetowej też jako redaktor naczelna) portalu Szczecin.wyborcza.pl. Portal odrzucił ten wniosek, twierdząc, że jest on źle zaadresowany – jego zdaniem żądanie sprostowania powinno być kierowane do zarejestrowanych tytułów. Zaś zarejestrowany został tylko portal Wyborcza.pl. Jego lokalne serwisy są tylko częścią ogólnego portalu i nie funkcjonują jako odrębny podmiot, jako internetowy dziennik lub czasopismo i nie mogą być „właściwym dziennikiem lub czasopismem” w rozumieniu art. 31a prawa prasowego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane