statystyki

Wspólnik nie zawsze uzyska dementi do tekstu o spółce

autor: Jakub Styczynski11.08.2020, 12:20; Aktualizacja: 11.08.2020, 12:21
Inne zdanie miał Sąd Apelacyjny w Warszawie. W wyroku z 19 czerwca 2020 r. (sygn. akt V ACa 59/20) orzekł, że wspólnik nie jest osobą zainteresowaną, która może domagać się opublikowania sprostowania materiału prasowego na temat osoby prawnej.

Inne zdanie miał Sąd Apelacyjny w Warszawie. W wyroku z 19 czerwca 2020 r. (sygn. akt V ACa 59/20) orzekł, że wspólnik nie jest osobą zainteresowaną, która może domagać się opublikowania sprostowania materiału prasowego na temat osoby prawnej.źródło: ShutterStock

Jeśli osoba nie jest kojarzona przez opinię publiczną z danym podmiotem ani nie została wprost wymieniona w artykule, wówczas legitymację do wnoszenia o sprostowanie ma jedynie zarząd osoby prawnej – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sprawa, którą zajmował się warszawski sąd, dotyczyła publikacji w ogólnopolskim dzienniku na temat rzekomego tworzenia przez jedną ze spółek fałszywych kont internetowych (z których miałyby korzystać boty) – jak twierdzono – na zlecenie sztabu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta. Do redakcji wpłynął wniosek o sprostowanie, wniesiony przez wspólnika opisywanej spółki. Redaktor naczelny odmówił jego opublikowania i sprawa trafiła na wokandę.

Początkowo sąd okręgowy uznał rację skarżącego, jakoby osobą zainteresowaną opublikowaniem sprostowania może być wspólnik spółki kapitałowej. Zgodził się bowiem z tym, że nieścisłe lub nieprawdziwe wiadomości o przedmiocie działalności podmiotu, w szczególności zarzuty działania niezgodnego z prawem, mogłyby wpływać na wizerunek i pozycję rynkową oraz na jego wynik finansowy, co pośrednio może wpływać na wizerunek samych wspólników oraz na wartość ich udziałów i możliwość czerpania z nich zysków.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane