Gdy drzwi urzędu są zamknięte. Dlaczego orzeczenia sądu nie można wysłać elektronicznie? [OPINIA]

autor: Anita Zych04.08.2020, 13:20; Aktualizacja: 04.08.2020, 13:44
sąd rozprawy online

W dobie postępującej elektronizacji poszczególnych gałęzi prawa, w tym również dążenia do szeroko pojętej e-administracji, nadal istnieją obszary, które „opierają” się tego typu rozwiązaniom prawnymźródło: ShutterStock

Składanie oświadczeń w prawie prywatnym oraz przesyłanie prawomocnych orzeczeń przez sądy powinno być możliwe elektronicznie. Przynajmniej w takich okresach jak epidemia.

W ydarzenia ostatnich miesięcy związane z ogłoszeniem na terenie Polski stanu pandemii przyczyniły się do sukcesywnego wprowadzenia różnego rodzaju obostrzeń, które w dość istotny sposób zarysowały się na linii obywatele – instytucje publiczne. Wyrazem tego stanu rzeczy było w dużej mierze znaczące ograniczenie dostępu do tych podmiotów, które na co dzień realizowały swoje zadania poprzez bezpośrednią obsługę stron. Dobrym przykładem są tu m.in. urzędy stanu cywilnego, które z racji powierzonych im obowiązków ustawowych nakierowane były właśnie na taką formę kontaktu. Urzędy w zasadzie z dnia na dzień zostały zmuszone do jego znacznego ograniczenia, a czasami wręcz do całkowitego zamknięcia swoich drzwi i przestoju w realizacji wielu zadań – głównie z tego powodu, że część spraw realizowanych przez urząd wymaga osobistego udziału stron.

W zakresie tego typu spraw mieszczą się czynności, które regulują ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego czy kodeks rodzinny i opiekuńczy, a które są związane z osobistym złożeniem oświadczeń do protokołu przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jest tak chociażby w przypadku oświadczenia o uznaniu ojcostwa, o powrocie osoby rozwiedzionej do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa czy zmiany nazwiska wskazanego przez małżonków dla ich pierwszego wspólnego dziecka urodzonego ze związku małżeńskiego.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane