statystyki

Sejm pracuje nad e-doręczeniami. Opozycja pyta o monopol Poczty Polskiej

autor: Piotr Szymaniak16.04.2020, 07:59; Aktualizacja: 16.04.2020, 08:08
komputer-spam-poczta

E-doręczenie ma być darmowe dla obywateli i podmiotów, które chcą z niego skorzystać, a dla podmiotów publicznych o ok. 40 proc. tańsze niż papierowe usługi, zapewniane dziś przez Pocztę Polskąźródło: ShutterStock

Sejm skierował wczoraj projekt ustawy o e-doręczeniach do komisji cyfryzacji. Choć wszystkie kluby i koła parlamentarne popierają elektronizację korespondencji, to podczas I czytania powtarzały się dwa zasadnicze pytania: o to, dlaczego tak późno i o monopol Poczty Polskiej.

Projektodawcy wychodzą z założenia, że jeśli obywatel raz zadeklaruje, że chce otrzymywać kierowaną do niego od państwa korespondencję w sposób elektroniczny, to organy państwa będą musiały się z nim w ten sposób komunikować. To samo dotyczy firm czy organizacji pozarządowych. Adresy będą gromadzone w Bazie Adresów Elektronicznych. Przy czym nie będą to adresy e-mail, a skrzynki doręczeń będące jedną z form usług zaufania publicznego, zgodną z wymogami unijnego rozporządzenia eIDAS (rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym).

– To powoduje, że proponowane rozwiązanie będzie bezpieczne, zapewniające poufność i pewność doręczenia – podkreślała wczoraj Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane