statystyki

Sejm pracuje nad e-doręczeniami. Opozycja pyta o monopol Poczty Polskiej

autor: Piotr Szymaniak16.04.2020, 07:59; Aktualizacja: 16.04.2020, 08:08
komputer-spam-poczta

E-doręczenie ma być darmowe dla obywateli i podmiotów, które chcą z niego skorzystać, a dla podmiotów publicznych o ok. 40 proc. tańsze niż papierowe usługi, zapewniane dziś przez Pocztę Polskąźródło: ShutterStock

Sejm skierował wczoraj projekt ustawy o e-doręczeniach do komisji cyfryzacji. Choć wszystkie kluby i koła parlamentarne popierają elektronizację korespondencji, to podczas I czytania powtarzały się dwa zasadnicze pytania: o to, dlaczego tak późno i o monopol Poczty Polskiej.

Projektodawcy wychodzą z założenia, że jeśli obywatel raz zadeklaruje, że chce otrzymywać kierowaną do niego od państwa korespondencję w sposób elektroniczny, to organy państwa będą musiały się z nim w ten sposób komunikować. To samo dotyczy firm czy organizacji pozarządowych. Adresy będą gromadzone w Bazie Adresów Elektronicznych. Przy czym nie będą to adresy e-mail, a skrzynki doręczeń będące jedną z form usług zaufania publicznego, zgodną z wymogami unijnego rozporządzenia eIDAS (rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym).

– To powoduje, że proponowane rozwiązanie będzie bezpieczne, zapewniające poufność i pewność doręczenia – podkreślała wczoraj Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane